Elite Performances

40 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
100 Meter Hurdles Finals 14.77 Laura Mathews Morris Hills HS
1600 Meter Run Finals 4:48.87 Abby Loveys Randolph HS
1600 Meter Run Finals 4:56.62 Julia Trethaway West Morris Central HS
1600 Meter Run Finals 5:00.51 Emma Myer Pope John XXIII HS
1600 Meter Run Finals 5:06.15 Laura Green Mount Olive HS
1600 Meter Run Finals 5:08.14 Anna George Montville Twp. HS
1600 Meter Run Finals 5:08.48 Meredith Finley Randolph HS
3200 Meter Run Finals 10:37.53 Julia Trethaway West Morris Central HS
3200 Meter Run Finals 11:08.89 Laura Green Mount Olive HS
400 Meter Hurdles Finals 1:03.99 Carlie Wilson Sparta HS
400 Meter Dash Finals 57.71 Crystal Robinson West Morris Central HS
800 Meter Run Finals 2:13.85 Abby Loveys Randolph HS
800 Meter Run Finals 2:16.12 Emma Myer Pope John XXIII HS
800 Meter Run Finals 2:17.55 Anna George Montville Twp. HS
High Jump Finals 5-4 Meghan O'Malley Randolph HS
High Jump Finals 5-6 Carlie Wilson Sparta HS
Long Jump Finals 17-10.5 Meghan O'Malley Randolph HS
Shot Put Finals 38-3 Melissa Aymil Mendham HS
Shot Put Finals 39-9.25 Shyan Khalil Montville Twp. HS
Shot Put Finals 40-10.75 Kayla Morgan Morristown HS
Triple Jump Finals 36-10 Teja Brown Pope John XXIII HS
Triple Jump Finals 38-3 Meghan O'Malley Randolph HS
HS Boys Mark Athlete Team
1600 Meter Run Finals 4:19.58 Jack Stanley Mendham HS
1600 Meter Run Finals 4:21.08 Jack Jennings Mendham HS
1600 Meter Run Finals 4:22.96 Patrick Mullen Morristown HS
1600 Meter Run Finals 4:23.79 Luke Lusskin West Morris Central HS
1600 Meter Run Finals 4:24.07 Matt Morena Morris Hills HS
3200 Meter Run Finals 9:24.93 Jack Jennings Mendham HS
3200 Meter Run Finals 9:25.10 Patrick Mullen Morristown HS
3200 Meter Run Finals 9:27.23 Jack Stanley Mendham HS
3200 Meter Run Finals 9:28.86 Luke Lusskin West Morris Central HS
3200 Meter Run Finals 9:38.96 Liam McHale Pope John XXIII HS
400 Meter Hurdles Finals 54.63 Noman Saeed Montville Twp. HS
400 Meter Dash Finals 49.25 Brendan Kovar Morris Knolls HS
800 Meter Run Finals 1:56.05 Charles Dasilva Pope John XXIII HS
800 Meter Run Finals 1:57.69 Domenick Wallace Morris Hills HS
Discus Finals 155-6 Sam Dennerlein Chatham HS
Discus Finals 157-8 David Huizenga West Morris Central HS
Discus Finals 169-10 Christopher Tavarone Morris Knolls HS
Triple Jump Finals 45-2 Sebastien Hughes West Morris Central HS