Elite Performances
67 performances met the MileSplit US Second Team standard.
HS Girls | Mark | Athlete | Team |
---|---|---|---|
100 Meter Hurdles Finals | 14.62 | Katie Hatler | Jefferson Twp. HS |
100 Meter Hurdles Finals | 14.77 | Alexandra Cimino | Westwood HS |
100 Meter Hurdles Prelims | 14.99 | Alexandra Cimino | Westwood HS |
1600 Meter Run Finals | 4:54.03 | Josette Norris | Tenafly HS |
1600 Meter Run Finals | 4:58.02 | Sarah DiSanza | High Point Reg. HS |
1600 Meter Run Finals | 4:58.79 | Corinne Myers | Westwood HS |
1600 Meter Run Finals | 5:06.50 | Julia Guerra | Indian Hills HS |
1600 Meter Run Finals | 5:11.32 | Amanda Cromley | Vernon Twp HS |
1600 Meter Run Finals | 5:12.29 | Emily Bushey | Vernon Twp HS |
1600 Meter Run Finals | 5:12.39 | Emily Croonquist | River Dell HS |
1600 Meter Run Finals | 5:12.66 | Stephanie Bitcon | Wayne Hills HS |
1600 Meter Run Finals | 5:12.99 | Sarah Masukewicz | Mount Olive HS |
1600 Meter Run Finals | 5:13.62 | Ariana North | Northern Highlands Reg. HS |
3200 Meter Run Finals | 10:29.13 | Josette Norris | Tenafly HS |
3200 Meter Run Finals | 10:55.26 | Sarah DiSanza | High Point Reg. HS |
3200 Meter Run Finals | 10:58.56 | Sarah Masukewicz | Mount Olive HS |
3200 Meter Run Finals | 11:03.52 | Julia Guerra | Indian Hills HS |
3200 Meter Run Finals | 11:08.55 | Colette Richter | Mountain Lakes HS |
3200 Meter Run Finals | 11:14.86 | Amanda Cromley | Vernon Twp HS |
3200 Meter Run Finals | 11:15.65 | Rose Ippolito | Newton HS |
3200 Meter Run Finals | 11:16.82 | Melissa Van Wingerden | High Point Reg. HS |
400 Meter Hurdles Finals | 1:02.86 | Alexandra Cimino | Westwood HS |
400 Meter Hurdles Finals | 1:04.67 | Madison Holleran | Northern Highlands Reg. HS |
400 Meter Dash Finals | 57.92 | Emma Sullivan | Northern Highlands Reg. HS |
4x800 Meter Relay Finals | 9:43.23 | Relay Team | Northern Highlands Reg. HS |
800 Meter Run Finals | 2:11.61 | Corinne Myers | Westwood HS |
800 Meter Run Finals | 2:12.76 | Madison Holleran | Northern Highlands Reg. HS |
800 Meter Run Finals | 2:16.84 | Claudia DiSomma | Sparta HS |
800 Meter Run Finals | 2:17.71 | Sarah DiSanza | High Point Reg. HS |
800 Meter Run Finals | 2:18.21 | Ailis Clyne | Morris Hills HS |
800 Meter Run Finals | 2:19.21 | Anna Richard | Northern Highlands Reg. HS |
800 Meter Run Finals | 2:19.23 | Phoebe Hersh | Tenafly HS |
Discus Finals | 121-4 | Leah Wis | Montville Twp. HS |
Discus Finals | 122-2 | Carrie Wasdyke | Jefferson Twp. HS |
High Jump Finals | 5-4 | Taryn DeLeon | NV - Old Tappan HS |
Javelin Finals | 124-11 | Jacqueline Reyneke | Northern Highlands Reg. HS |
Long Jump Finals | 18-11.5 | Keturah Orji | Mount Olive HS |
Pole Vault Finals | 10-6 | Kari Murnane | Lenape Valley HS |
Pole Vault Finals | 10-6 | Kristina Langan | Wayne Hills HS |
Shot Put Finals | 37-2.75 | Laura Oh | River Dell HS |
Shot Put Finals | 39-2 | Alicia Hester | Wayne Valley HS |
Shot Put Finals | 42-8 | Carrie Wasdyke | Jefferson Twp. HS |
Triple Jump Finals | 36-2 | Rebecca Tooker | Kittatinny HS |
Triple Jump Finals | 40-11 | Keturah Orji | Mount Olive HS |
HS Boys | Mark | Athlete | Team |
1600 Meter Run Finals | 4:23.66 | Ben DeVenezia | Mountain Lakes HS |
1600 Meter Run Finals | 4:24.36 | Travis Ellis | Morris Hills HS |
3200 Meter Run Finals | 9:34.23 | Andrew Tedeschi | Montville Twp. HS |
3200 Meter Run Finals | 9:35.26 | Brendan Ungemach | Wayne Hills HS |
3200 Meter Run Finals | 9:37.28 | Kevin Rogovich | NV - Demarest HS |
3200 Meter Run Finals | 9:37.76 | Ben DeVenezia | Mountain Lakes HS |
3200 Meter Run Finals | 9:38.34 | Chris Montgomery | Lenape Valley HS |
3200 Meter Run Finals | 9:38.54 | Travis Ellis | Morris Hills HS |
3200 Meter Run Finals | 9:38.72 | Michael Secreti | Paramus HS |
3200 Meter Run Finals | 9:39.55 | Chris Luciano | Mountain Lakes HS |
400 Meter Hurdles Finals | 55.95 | Chris Desanctis | River Dell HS |
800 Meter Run Finals | 1:56.33 | James Buser | Mahwah HS |
800 Meter Run Finals | 1:56.96 | Travis Ellis | Morris Hills HS |
800 Meter Run Finals | 1:57.46 | Kevin Rogovich | NV - Demarest HS |
Discus Finals | 160-10 | Jong Min | NV - Old Tappan HS |
Discus Finals | 166-10 | Andrew Trumbetti | NV - Demarest HS |
High Jump Finals | 6-8.25 | Zachary Davis | Sparta HS |
Long Jump Finals | 22-6.25 | Greg Leeper | Morris Hills HS |
Pole Vault Finals | 14-0 | Eric Geider | NV - Demarest HS |
Shot Put Finals | 54-2 | Austin Berninger | River Dell HS |
Shot Put Finals | 54-11 | Grant Sanchez | Morris Hills HS |
Shot Put Finals | 56-8 | Andrew Trumbetti | NV - Demarest HS |
Triple Jump Finals | 45-3 | Jarius Paul | Mahwah HS |