Olympic Conference Championships 2017 vs Olympic Conference Championships 2018

Aggregate Data Points
Difference This Meet That Meet
Overall Athletes +1 280 279
Overall Average -43.36 20:24.75 21:08.11
1st-10th Place -3.39 16:14.33 16:17.72
1st-25th Place -2.15 16:35.14 16:37.29
1st-50th Place -6.94 16:54.90 17:01.84
1st-100th Place -13.35 17:32.25 17:45.60
Common Athletes -- -- 141
Ran Faster 3 72 69
Ran Season Best 8 46 38
Average Time -0.29 20:02.30 20:02.59
Median Time +4.49 19:28.76 19:24.27
Middle 80% Times -6.79 19:45.08 19:51.87
Top 10% Times +7.99 16:34.57 16:26.57
Top 25% Times +6.41 16:59.81 16:53.40
Top 50% Times +7.28 17:46.77 17:39.49
Bottom 50% Times -7.86 22:00.89 22:08.75
Bottom 25% Times +4.86 24:00.81 23:55.95
Bottom 10% Times +38.29 26:07.30 25:29.01
Average Difference -0.29 -- --
Median Difference -32.70 -- --
Middle 80% Difference -6.62 -- --
Top 10% Difference +2.55 -- --
Top 50% Difference +6.79 -- --
Top 25% Difference +4.65 -- --
Top 50% Difference +6.79 -- --
Bottom 50% Difference -7.83 -- --
Bottom 25% Difference +3.54 -- --
Bottom 10% Difference +29.18 -- --

Performances of Common Athletes
Athlete Team Difference This Meet That Meet
Ethan Wechsler Cherokee HS +48.62 16:30.48 15:41.86
Connor Melko Bishop Eustace Prep +20.90 16:13.34 15:52.44
Christopher Spisak Cherokee HS -7.77 15:54.16 16:01.93
Chase Miller Cherokee HS +5.37 16:23.03 16:17.66
Richard Castaneda Camden Catholic HS -6.40 16:19.74 16:26.14
Michael Henry Timber Creek Reg. HS -27.82 16:19.89 16:47.71
Austin Milou Washington Twp HS +53.41 17:16.58 16:23.17
Andrew Massaro Bishop Eustace Prep -53.47 16:29.66 17:23.13
Brett Shea Cherokee HS +45.44 17:15.14 16:29.70
Evan Chu Washington Twp HS -1.95 16:32.41 16:34.36
Oliver Adler Cherry Hill East HS +7.84 16:41.73 16:33.89
Matt Coffey Camden Catholic HS +36.49 17:12.51 16:36.02
Zaven Kazandjian Lenape Regional HS +19.35 17:01.27 16:41.92
James Vizzard Lenape Regional HS -5.66 16:42.36 16:48.02
Ray Derman Camden Catholic HS -4.09 16:42.47 16:46.56
Tyler Gargano Paul VI HS +43.69 17:27.13 16:43.44
Michael Gavio Cherokee HS +26.20 17:09.92 16:43.72
Kyle Krell Cherry Hill East HS +39.84 17:25.64 16:45.80
Tim Warren Shawnee HS +22.65 17:13.04 16:50.39
Matthew Slattery Paul VI HS +37.55 17:28.77 16:51.22
Matt Richardson Lenape Regional HS -9.26 16:52.46 17:01.72
Jack Quarry Cherry Hill East HS +2.88 16:56.79 16:53.91
Chris Shaw Washington Twp HS +14.74 17:10.69 16:55.95
Max Baier Camden Catholic HS -21.27 16:58.74 17:20.01
Nick Morris Lenape Regional HS +3.91 17:05.19 17:01.28
Justin Whitney Cherry Hill East HS -7.62 17:01.52 17:09.14
Colton Johnson Paul VI HS +41.35 17:49.56 17:08.21
Alex Andrews Eastern Regional HS -24.19 17:12.33 17:36.52
Paul Bruce Cherry Hill East HS -32.85 17:15.46 17:48.31
Aiden Dowling Shawnee HS -5.02 17:16.78 17:21.80
Andy Zhong Cherry Hill East HS -55.79 17:16.83 18:12.62
Dylan Odud Cherokee HS +9.67 17:26.88 17:17.21
Brian Hutchison Bishop Eustace Prep -9.37 17:20.03 17:29.40
Sean Keevey Shawnee HS -6.97 17:21.57 17:28.54
Cole Kolodziej Washington Twp HS +1:20.04 18:43.44 17:23.40
Manik Dhawan Bishop Eustace Prep -16.26 17:24.16 17:40.42
Daniel Cantero Timber Creek Reg. HS +42.59 18:08.86 17:26.27
Kerry Benson Lenape Regional HS -34.16 17:26.39 18:00.55
Matthew Denton Camden Catholic HS -14.90 17:28.09 17:42.99
Alex Friedman Shawnee HS +40.03 18:09.73 17:29.70
Evan Tucker Timber Creek Reg. HS -1:22.76 17:33.03 18:55.79
Michael Moraschi Cherokee HS -11.01 17:35.19 17:46.20
Ben Jennings Paul VI HS -5.34 17:36.44 17:41.78
Ben Ciechon Cherry Hill East HS -18.16 17:41.56 17:59.72
Matt Taylor Winslow Township HS +1:21.17 19:08.37 17:47.20
Aaron Arnstein Eastern Regional HS +32.96 18:26.30 17:53.34
Christopher Campbell Winslow Township HS +4.21 17:58.85 17:54.64
William Pellegrino Shawnee HS +29.06 18:28.14 17:59.08
Nequwan Ali Winslow Township HS +1:27.71 19:28.76 18:01.05
William Kaminer Shawnee HS +1:16.53 19:19.99 18:03.46
Grant Melko Bishop Eustace Prep +16.23 18:21.57 18:05.34
Jonah Worrell Seneca HS +2:08.09 20:18.19 18:10.10
Greg Papp Shawnee HS +29.51 18:41.81 18:12.30
Jaime Zakharia Timber Creek Reg. HS -3.56 18:14.87 18:18.43
Miguel Angel Gisone Camden Catholic HS +43.24 18:59.90 18:16.66
Peter Stemetzki Camden Catholic HS +1:16.18 19:36.47 18:20.29
Kate Rathman Cherokee HS +18.71 18:41.35 18:22.64
Katy Storti Bishop Eustace Prep -24.04 18:25.09 18:49.13
Nathan Roseboro Seneca HS -39.15 18:25.15 19:04.30
Vincent Conte Washington Twp HS -56.87 18:26.10 19:22.97
Nate Strobl Paul VI HS +0.85 18:28.64 18:27.79
Eric Eaton Timber Creek Reg. HS +3.77 18:36.76 18:32.99
Ethan Gaskill Lenape Regional HS -20.23 18:35.83 18:56.06
Xavier Casillas Paul VI HS +2.83 18:39.00 18:36.17
John Howe Cherry Hill West HS -1:05.29 18:43.84 19:49.13
Kyle Etter Shawnee HS -1:58.05 18:56.45 20:54.50
Justin Orloff Eastern Regional HS +39.51 19:37.33 18:57.82
Zachary Mahaney Bishop Eustace Prep -3:06.65 19:02.43 22:09.08
Claire Hauser Shawnee HS -20.44 19:03.83 19:24.27
Ben Cohen Eastern Regional HS +9.81 19:13.71 19:03.90
Kevin Sonn Cherry Hill West HS -33.55 19:03.94 19:37.49
Marchello Barile Camden Catholic HS -40.64 19:04.99 19:45.63
Colin Krause Eastern Regional HS +25.90 19:31.47 19:05.57
Clare Morelli Bishop Eustace Prep +42.13 19:49.32 19:07.19
Emma Klouchek Seneca HS -32.70 19:15.72 19:48.42
Harry Moore Seneca HS +32.78 19:49.54 19:16.76
Sarah Pierce Cherry Hill East HS -5.25 19:18.58 19:23.83
Bobby Johnson Bishop Eustace Prep -2:13.58 19:36.98 21:50.56
John Iannelli Bishop Eustace Prep -10.16 19:39.53 19:49.69
Lauren Tenet Shawnee HS -1:26.96 19:40.73 21:07.69
Bridget Lyons Paul VI HS -25.24 19:40.99 20:06.23
Katie Sparks Paul VI HS -19.08 19:47.98 20:07.06
Rachel Orr Bishop Eustace Prep -33.56 19:54.35 20:27.91
Kate Cochran Washington Twp HS +34.62 20:34.91 20:00.29
Morgan Bromley Eastern Regional HS -2:04.92 20:00.65 22:05.57
Grace Kearns Shawnee HS +18.40 20:20.86 20:02.46
Karl Eberhardt Cherry Hill West HS +26.96 20:41.29 20:14.33
Dani Lazarus Cherry Hill East HS -27.75 20:18.48 20:46.23
Annie Skiles Paul VI HS -19.18 20:22.93 20:42.11
Annie Miles Camden Catholic HS -1:20.96 20:24.04 21:45.00
Uriel Balon Camden Co. Tech - Pennsauken +31.51 21:02.33 20:30.82
Suzanne Picciano Bishop Eustace Prep -1:38.51 20:36.86 22:15.37
Chelsea Richards Seneca HS -48.64 20:37.53 21:26.17
Isabel Slimm Cherry Hill East HS +41.03 21:26.62 20:45.59
Kayla Handt Seneca HS -44.13 20:51.54 21:35.67
Morgan Hough Seneca HS -23.17 20:53.29 21:16.46
Aliza Kotzen Cherry Hill East HS +1:04.58 22:02.47 20:57.89
Amelia Smith Paul VI HS -1:27.03 21:03.20 22:30.23
Reilly Ritter Seneca HS -55.70 21:04.53 22:00.23
Bruno Sanchez Camden Co. Tech - Pennsauken +1:55.74 23:00.86 21:05.12
Kimberly Powers Camden Catholic HS -12.40 21:10.35 21:22.75
Cameron Wright Cherry Hill West HS -1:33.49 21:11.48 22:44.97
Alyssa Blackmon Cherokee HS +55.25 22:09.45 21:14.20
Kierstin Clem Eastern Regional HS +36.34 21:55.86 21:19.52
Sierra Feeney Eastern Regional HS +1:23.46 22:45.38 21:21.92
Hannah Whitmire Paul VI HS +31.63 21:57.45 21:25.82
Erin Scioli Lenape Regional HS -27.26 21:30.32 21:57.58
Abigail Skidmore Lenape Regional HS +21.89 21:53.60 21:31.71
Alexandra Hauer Timber Creek Reg. HS -2:15.81 21:36.95 23:52.76
Hayley Conway Lenape Regional HS -1:50.14 21:53.33 23:43.47
Rebecca Thomas Lenape Regional HS +25.27 22:20.49 21:55.22
Jane Cai Cherry Hill East HS -39.42 21:59.66 22:39.08
Lauren Baldosaro Eastern Regional HS -1:52.85 22:03.15 23:56.00
Teresa Faust Bishop Eustace Prep -1:58.15 22:05.96 24:04.11
Jordan Guerrera Seneca HS +1:25.79 23:32.39 22:06.60
Natalie Wisnoski Camden Catholic HS -54.65 22:08.44 23:03.09
Emma Daniels Seneca HS -14.49 22:10.02 22:24.51
Catherine Wrightson Cherokee HS -58.43 22:12.08 23:10.51
Bella Marchese Washington Twp HS -9.63 22:17.08 22:26.71
Melanie Hasson Shawnee HS -42.08 22:26.18 23:08.26
Zoe McKay Eastern Regional HS +7.65 22:35.32 22:27.67
Isaiah Miranda Camden Co. Tech - Pennsauken -34.10 22:29.62 23:03.72
Emily Vosler Seneca HS +26.36 23:00.64 22:34.28
Elizabeth Santana Cherry Hill West HS +37.32 23:13.76 22:36.44
Breanne Nunn Camden Catholic HS +43.78 23:26.46 22:42.68
Anna Vosler Seneca HS +41.14 23:26.40 22:45.26
Maggie Murphy Cherry Hill East HS -53.47 22:52.93 23:46.40
Emma Gubman Eastern Regional HS -18.85 23:22.32 23:41.17
Alexandria Morrison Winslow Township HS +2:21.35 25:49.06 23:27.71
Sarah Schultes Paul VI HS -1:24.20 23:31.36 24:55.56
Miranda Zevallos Paul VI HS -1:43.62 23:36.89 25:20.51
Julia Thistle Paul VI HS +44.20 24:24.22 23:40.02
Evelyn Locke Seneca HS +44.55 24:26.31 23:41.76
Valeria Rangel Timber Creek Reg. HS -1:37.46 24:19.57 25:57.03
Bieke Encarnacion - Salgado Camden Co. Tech - Pennsauken -10.35 24:35.40 24:45.75
Amelia Sheldon Paul VI HS +46.36 25:35.55 24:49.19
Charlotte Gottilla Bishop Eustace Prep +1:53.56 26:46.97 24:53.41
Sophie Ungerleider Cherry Hill West HS +51.10 25:58.38 25:07.28
Nicole Hood Winslow Township HS +6:29.82 31:42.86 25:13.04
Rayven Rouse Winslow Township HS +2:08.24 31:42.55 29:34.31
Stephanie Romero Camden Co. Tech - Pennsauken +5.19 32:21.55 32:16.36