Elite Performances

66 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
100 Meter Hurdles Prelims 14.82 Grace O'Shea Ramapo HS
100 Meter Hurdles Prelims 14.84 Isabelle Dely Paramus Catholic HS
100 Meter Hurdles Finals 14.89 Grace O'Shea Ramapo HS
100 Meter Hurdles Prelims 14.97 Katherine Muccio Ridgewood HS
100 Meter Hurdles Finals 14.97 Isabelle Dely Paramus Catholic HS
1600 Meter Run Finals 5:09.80 Cassie Keyes Ridgewood HS
1600 Meter Run Finals 5:10.52 Sophia Wolmer Bergen County Tech
1600 Meter Run Finals 5:11.79 Amanda Mircovich River Dell HS
1600 Meter Run Finals 5:12.01 Monica Hebner Northern Highlands Reg. HS
1600 Meter Run Finals 5:12.84 Isabel Hebner Northern Highlands Reg. HS
1600 Meter Run Finals 5:13.68 Corinne Barney Indian Hills HS
3200 Meter Run Finals 11:14.25 Monica Hebner Northern Highlands Reg. HS
3200 Meter Run Finals 11:14.40 Isabel Hebner Northern Highlands Reg. HS
3200 Meter Run Finals 11:18.51 Madeline Barney Indian Hills HS
3200 Meter Run Finals 11:18.52 Corinne Barney Indian Hills HS
400 Meter Hurdles Finals 1:02.79 Grace O'Shea Ramapo HS
400 Meter Hurdles Finals 1:03.09 Katherine Muccio Ridgewood HS
400 Meter Hurdles Finals 1:04.45 Monika Lucic Hasbrouck Heights HS
400 Meter Hurdles Finals 1:04.73 Grace Smiechowski Northern Highlands Reg. HS
400 Meter Dash Finals 57.31 Katherine Muccio Ridgewood HS
400 Meter Dash Finals 57.66 Grace Smiechowski Northern Highlands Reg. HS
800 Meter Run Finals 2:11.60 Caroline O'Sullivan NV - Old Tappan HS
800 Meter Run Finals 2:19.73 Virginia Morley Ridgewood HS
Discus Finals 123-11 Catherine Light NV - Demarest HS
High Jump Finals 5-6 Tiffany Bautista Paramus Catholic HS
High Jump Finals 5-10 Jenna Rogers Rutherford HS
Javelin Finals 120-8 Sydney Stith Pascack Hills HS
Javelin Finals 124-0 Kassandra Ketcho Hasbrouck Heights HS
Javelin Finals 127-2 Nicole Sacchinelli Fair Lawn HS
Javelin Finals 129-11 Alianna Eucker Bergen County Tech
Javelin Finals 139-0 Karina Roze Glen Rock HS
Long Jump Finals 17-6.5 Julia DiBenedetto River Dell HS
Long Jump Finals 18-3.25 Tiffany Bautista Paramus Catholic HS
Long Jump Finals 18-5 Sarah Hutchins Glen Rock HS
Long Jump Finals 18-6.25 Whitney Bailey-Hicks Ridgefield Park HS
Long Jump Finals 18-7.75 Lauren Stern Mahwah HS
Pole Vault Finals 10-6 Marisa DiGia NV - Old Tappan HS
Pole Vault Finals 11-0 Sydney Woods NV - Demarest HS
Pole Vault Finals 11-0 Nicole Lester Ridgewood HS
Pole Vault Finals 11-0 Caroline McGann Academy Of The Holy Angels
Pole Vault Finals 12-0 Melissa Purcell Pascack Valley HS
Shot Put Finals 37-4.25 Lexi Uzoaru Ridgewood HS
Shot Put Finals 38-0 Catherine Light NV - Demarest HS
Shot Put Finals 39-10 Kassandra Ketcho Hasbrouck Heights HS
Triple Jump Finals 37-5.5 Lauren Stern Mahwah HS
Triple Jump Finals 37-8.5 Zia Barr Teaneck HS
Triple Jump Finals 39-8 Tiffany Bautista Paramus Catholic HS
HS Boys Mark Athlete Team
3200 Meter Run Finals 9:38.89 Steven Fiumefreddo Indian Hills HS
3200 Meter Run Finals 9:39.78 Bobby Oehrlein Indian Hills HS
800 Meter Run Finals 1:56.98 Michael Petrazzuolo Ramapo HS
800 Meter Run Finals 1:57.86 Josh Munoz NV - Demarest HS
Discus Finals 153-1 Connor Mathis Don Bosco Prep
Discus Finals 153-2 Mike Rizik River Dell HS
Discus Finals 159-5 Jack Stuart Hackensack HS
Discus Finals 165-10 Kyle Patel Glen Rock HS
Javelin Finals 178-0 Michael Connor Ramapo HS
Long Jump Finals 22-6 Eugene Kim Rutherford HS
Long Jump Finals 23-2.5 Emanuel Montoya Fort Lee HS
Pole Vault Finals 14-0 Jarod Forer Glen Rock HS
Pole Vault Finals 14-0 Adam Stavash Hasbrouck Heights HS
Pole Vault Finals 14-6 Tyler Hrbek NV - Old Tappan HS
Pole Vault Finals 14-6 Liam Landau Pascack Hills HS
Shot Put Finals 52-10.25 Kyle Patel Glen Rock HS
Shot Put Finals 53-2.25 Patrick Passalacqua NV - Old Tappan HS
Shot Put Finals 54-10 Connor Scaglione NV - Demarest HS
Shot Put Finals 56-8.5 Connor Mathis Don Bosco Prep