Event 41 Boys 400 Meter Dash SOUTH GROUP 3
============================================================================
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 4239 Barry Cephas SR WINSLOW TWP 50.27 3
2 432 Terry Alston JR CAMDEN 51.03 4
3 1332 Terrell Lane SO HIGHLAND REG 51.12 4
4 1319 Jamal Davis SR HIGHLAND REG 51.59 3
5 4258 Darin Washimgton SR WINSLOW TWP 51.78 3
6 1863 Andrew Burt JR LACEY 52.01 4
7 3350 David Foust SR SHAWNEE 52.40 2
8 463 Kadeer Saunders-Lone JR CAMDEN 52.58 4
9 480 Christopher Colfax JR CENTRAL REGIONAL 52.78 4
10 1777 Kwadjo Ashong SR KINGSWAY 52.91 3
11 2732 Timothy Nickas SR OCEAN CITY 52.92 3
12 484 Michael Fay SR CENTRAL REGIONAL 53.54 4
13 3311 Matt Horner SR SENECA 53.77 2
14 7854 Erik Worthy TOMS RIVER SOUTH 54.71 3
15 1804 Breyon Gaines JR KINGSWAY 54.97 2
16 2095 Chris Woolston JR MAINLAND 55.15 2
17 1888 Fred Vona SO LACEY 55.63 2
18 3819 Jonathan Bolton TOMS RIVER SOUTH 55.76 2
19 3931 Matt Szafran JR TRITON 56.43 1
20 3346 Brandon Edwards FR SHAWNEE 56.88 1
21 622 Edward Cahill JR CHERRY HILL WEST 57.10 2
22 2064 Tyler Haney JR MAINLAND 57.33 1
23 3303 Daniel Foley SO SENECA 57.83 1
24 749 Chris Praetzel 12 CLEARVIEW 58.32 1
25 3906 Anthony Calabrese FR TRITON 58.90 1
26 828 Akash Malhan FR CUMBERLAND 59.82 1
Event 45 Boys 55 Meter Hurdles SOUTH GROUP 3
=========================================================================
Name Year School Prelims Finals
=========================================================================
Finals
1 454 Matt marshall SR CAMDEN 7.69 7.71
2 4238 Eric Butler SR WINSLOW TWP 7.95 7.87
3 1327 Jason Howitt SR HIGHLAND REG 7.94 7.97
4 3853 Anthony Terry TOMS RIVER SOUTH 8.20 8.09
5 1311 Anthony Brown SR HIGHLAND REG 8.15 8.13
6 4258 Darin Washimgton SR WINSLOW TWP 7.94 8.14
7 451 William Hillman JR CAMDEN 8.22 8.18
8 484 Michael Fay SR CENTRAL REGIONAL 8.25 8.19
Preliminaries
9 732 Fred Byrne 12 CLEARVIEW 8.32
10 1851 Jared Sharp JR KINGSWAY 8.36
11 3852 Aaron Terry TOMS RIVER SOUTH 8.52
12 3306 Nick Gossack SR SENECA 8.61
13 2095 Chris Woolston JR MAINLAND 8.66
14 1863 Andrew Burt JR LACEY 8.82
15 1869 Jesse Ehrnstrom FR LACEY 8.91
16 1847 Jeff Salvataore SR KINGSWAY 9.01
17 731 Brian Anderson 12 CLEARVIEW 9.14
18 2054 Mike DeCourcey JR MAINLAND 9.79
19 3327 Dan Swope SR SENECA 13.95
Event 49 Boys 1600 Meter Run SOUTH GROUP 3
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
Finals
1 2724 Ryan Birchmeier SR OCEAN CITY 4:28.50
2 3349 David Forward SO SHAWNEE 4:32.25
3 1325 Kyle Gorczynski JR HIGHLAND REG 4:34.31
4 3317 Jake Latini SR SENECA 4:35.74
5 1792 Ryan Culbreath JR KINGSWAY 4:38.63
6 3647 Mike Short JR TIMBER CREEK 4:40.72
7 1849 Adrian Sanchez JR KINGSWAY 4:42.87
8 1336 Matt McDevitt SR HIGHLAND REG 4:47.21
9 3841 Adam Morgan TOMS RIVER SOUTH 4:47.86
10 621 Ryan Britton SR CHERRY HILL WEST 4:48.94
11 620 Rafael Bravo JR CHERRY HILL WEST 4:49.47
12 752 Kevin Walsh 12 CLEARVIEW 4:51.46
13 1873 Dave Lawler JR LACEY 4:52.50
14 827 Keshawn Luckett-Jone SR CUMBERLAND 4:56.03
15 4240 Darren Croxton SR WINSLOW TWP 5:03.65
16 4232 Yemi Adefemi JR WINSLOW TWP 5:04.28
17 470 Tyrie Webb JR CAMDEN 5:06.08
18 3307 Ian Grant FR SENECA 5:08.24
19 2728 Joshua Marciano SR OCEAN CITY 5:10.42
20 472 Jason Aires JR CENTRAL REGIONAL 5:14.10
21 823 David Haaf SO CUMBERLAND 5:15.64
22 748 Ben Phillips 10 CLEARVIEW 5:31.11
23 3828 Andrew DeRogatis TOMS RIVER SOUTH 5:35.40
24 462 Rafael Santiago JR CAMDEN 5:41.99
-- 2092 John Ward SR MAINLAND DNF
Event 53 Boys 55 Meter Dash SOUTH GROUP 3
=========================================================================
Name Year School Prelims Finals
=========================================================================
Finals
1 3623 Damiere Byrd FR TIMBER CREEK 6.65 6.60
2 4239 Barry Cephas SR WINSLOW TWP 6.68 6.66
3 1805 Demurri Gaines JR KINGSWAY 6.69 6.67
4 438 Zachery Clarke SR CAMDEN 6.72 6.73
5 1886 Carl Schemel SR LACEY 6.88 6.81
6 469 Amear Waugh SR CAMDEN 6.87 6.90
7 1332 Terrell Lane SO HIGHLAND REG 6.79 6.93
8 1319 Jamal Davis SR HIGHLAND REG 6.89 6.94
Preliminaries
9 4252 Keith Robinson SR WINSLOW TWP 6.92
10 829 Naji Myrick SR CUMBERLAND 6.93
11 3371 Eric Thorngren SR SHAWNEE 6.95
12 3817 Darius Banks TOMS RIVER SOUTH 6.96
13 1806 Kory Gaines SR KINGSWAY 6.98
13 1876 Matt Mason SR LACEY 6.98
15 745 James Parker 10 CLEARVIEW 7.00
16 2056 Sa\'eed Evans SO MAINLAND 7.15
16 498 Steve Shan SR CENTRAL REGIONAL 7.15
18 3843 Cory Mosley TOMS RIVER SOUTH 7.21
19 474 Wade Armstrong JR CENTRAL REGIONAL 7.32
20 3366 Nick Rock SO SHAWNEE 7.36
21 733 Dan Camp 12 CLEARVIEW 7.38
22 3931 Matt Szafran JR TRITON 7.44
22 3920 Bryan Monroe SR TRITON 7.44
24 2075 Sam Maiman SO MAINLAND 7.59
Event 57 Boys 3200 Meter Run SOUTH GROUP 3
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
Finals
1 3349 David Forward SO SHAWNEE 9:42.11
2 3924 Robert Rawls FR TRITON 9:45.41
3 1871 Roger Hopper JR LACEY 9:54.64
4 1889 Philip Wood SO LACEY 9:56.80
5 1325 Kyle Gorczynski JR HIGHLAND REG 10:02.96
6 2067 Matt Hernberg JR MAINLAND 10:14.92
7 1342 Krishna Prabakaran JR HIGHLAND REG 10:20.01
8 506 Andrew Turnage SO CENTRAL REGIONAL 10:26.22
9 3909 Brandon Fox SR TRITON 10:27.82
10 655 Cameron Weiderman SR CHERRY HILL WEST 10:39.24
11 2734 Jefferey Raab JR OCEAN CITY 10:46.33
12 3634 Shawn Kelly SR TIMBER CREEK 10:50.97
13 1849 Adrian Sanchez JR KINGSWAY 10:52.62
14 3372 Ethan Wolmark SO SHAWNEE 10:53.18
15 1846 Jared Rollins JR KINGSWAY 11:25.42
16 3844 Christian Murphy TOMS RIVER SOUTH 11:41.25
Event 61 Boys 800 Meter Run SOUTH GROUP 3
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 1884 Tom Pierson JR LACEY 1:59.62
2 1845 Tivosiel Rivera FR KINGSWAY 2:01.61
3 3335 Ian Boyle SR SHAWNEE 2:01.70
4 3650 Saliym Starkey JR TIMBER CREEK 2:02.62
5 1792 Ryan Culbreath JR KINGSWAY 2:03.53
6 1327 Jason Howitt SR HIGHLAND REG 2:03.78
7 3633 Allen Jackson JR TIMBER CREEK 2:05.26
8 4255 Marquis Shivers SR WINSLOW TWP 2:06.12
9 4234 Robert Banks SR WINSLOW TWP 2:06.88
10 3352 John Francis SO SHAWNEE 2:07.44
11 467 Anthony Thomas JR CAMDEN 2:07.64
12 739 Kyle Hackenbrack 12 CLEARVIEW 2:09.36
13 3832 James Handschuch TOMS RIVER SOUTH 2:09.72
14 2057 Andrew Everett JR MAINLAND 2:11.48
15 2069 Joe Ju SR MAINLAND 2:11.66
16 475 Ralph Blumberg JR CENTRAL REGIONAL 2:12.09
17 3329 Eric Weber FR SENECA 2:12.17
18 461 Jose Santiago JR CAMDEN 2:13.90
19 1334 Michael Mattriccian SR HIGHLAND REG 2:15.11
20 3816 Tom Angell TOMS RIVER SOUTH 2:15.24
21 3318 Dylan Lloyd JR SENECA 2:16.75
22 2731 William Moreland SR OCEAN CITY 2:17.79
23 2733 Joseph Petrini SR OCEAN CITY 2:19.15
24 1864 Eric Charette SO LACEY 2:19.38
25 631 Perry Hudicka SR CHERRY HILL WEST 2:21.91
26 832 Vincent Sparacio FR CUMBERLAND 2:24.09
27 735 Colin Catts 09 CLEARVIEW 2:27.96
-- 827 Keshawn Luckett-Jone SR CUMBERLAND DNF
Event 65 Boys 4x400 Meter Relay SOUTH GROUP 3
============================================================================
School Seed Finals H#
============================================================================
1 WINSLOW TOWNSHIP 3:25.16 2
1) Barry Cephas SR 2) Darin Washimgton SR
3) Gerald Stephens-Holland SR 4) Davis McNeil SR
2 CAMDEN 3:27.33 2
1) Zachery Clarke SR 2) Terry Alston JR
3) Matt marshall SR 4) Kadeer Saunders-Lone JR
3 HIGHLAND REGIONAL 3:32.95 2
1) Anthony Brown SR 2) Terrell Lane SO
3) Jason Howitt SR 4) Jamal Davis SR
4 CENTRAL REGIONAL 3:35.08 2
1) Michael Fay SR 2) Timothy Straut SR
3) Kyle Friedland JR 4) Christopher Colfax JR
5 LACEY 3:36.05 2
1) Fred Vona SO 2) Roger Hopper JR
3) Andrew Burt JR 4) Tom Pierson JR
6 TOMS RIVER SOUTH 3:36.08 2
1) Anthony Terry 2) Jonathan Bolton
3) Erik Worthy 4) Aaron Terry
7 SHAWNEE 3:39.86 1
1) Eric Thorngren SR 2) Brandon Edwards FR
3) Nick Rock SO 4) David Foust SR
8 KINGSWAY 3:40.29 1
1) Devon Culbreath FR 2) Kwadjo Ashong SR
3) Kevin Kinsella JR 4) Paul Guglietti SR
9 CLEARVIEW 3:43.30 1
1) Fred Byrne 12 2) Dan Camp 12
3) Kyle Hackenbrack 12 4) James Parker 10
10 SENECA 3:49.26 1
1) Matt Horner SR 2) Richard Kliniewski JR
3) Trevor Kuroczka JR 4) Daniel Foley SO
11 TRITON 3:52.15 1
1) Anthony Calabrese FR 2) Kyle Scott FR
3) Bryan Monroe SR 4) Matt Szafran JR
12 MAINLAND 3:56.48 1
1) Joe Ju SR 2) Andrew Everett JR
3) Tyler Haney JR 4) Chris Woolston JR
13 CUMBERLAND 4:15.17 1
1) Stephen House SO 2) Jonathan Bagley SO
3) Naji Myrick SR 4) Akash Malhan FR
Event 69 Boys High Jump SOUTH GROUP 3
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 468 Wayne Walls JR CAMDEN 6-00.00
2 489 Daniel Lucey SO CENTRAL REGIONAL J6-00.00
3 4260 Doug Wiggins SR WINSLOW TWP 5-10.00
4 3930 Christian Sunnervil SO TRITON J5-10.00
5 1327 Jason Howitt SR HIGHLAND REG J5-10.00
6 1851 Jared Sharp JR KINGSWAY 5-08.00
7 1311 Anthony Brown SR HIGHLAND REG J5-08.00
8 1807 James Glover SR KINGSWAY 5-04.00
8 441 Cory Drummond SO CAMDEN 5-04.00
8 3544 Tino Figueiras JR SOUTHERN REG 5-04.00
8 3635 Ashton King JR TIMBER CREEK 5-04.00
8 3852 Aaron Terry TOMS RIVER SOUTH 5-04.00
-- 4249 Pat Nwarnuo SR WINSLOW TWP NH
Event 73 Boys Shot Put SOUTH GROUP 3
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 497 Greg Senatore SR CENTRAL REGIONAL 49-10.50
2 3622 Xavier Brown SR TIMBER CREEK 46-03.00
3 734 Nicholas Carpo 12 CLEARVIEW 45-07.00
4 822 Anthony Figueroa JR CUMBERLAND 45-02.00
5 455 Arron Menoken 12 CAMDEN 44-02.00
6 459 Je\'Eric Pritchett SR CAMDEN 43-09.00
7 3842 James Morris TOMS RIVER SOUTH 41-11.50
8 1821 Jordan Kain SO KINGSWAY 41-01.50
9 473 Austin Aldridge JR CENTRAL REGIONAL 40-06.25
10 3831 Mike Gerardo TOMS RIVER SOUTH 39-08.00
11 1880 Mike McGuire JR LACEY 37-11.00
12 816 Barry Anderson SO CUMBERLAND 37-05.50
13 4253 Assoumou Sahou SR WINSLOW TWP 36-04.00
14 2068 Sam Homayouni JR MAINLAND 36-00.00
15 3915 Chris Johnston SR TRITON 35-10.00
16 4235 Francisco Bermudez FR WINSLOW TWP 35-04.00
17 1789 Darrell Corbin SO KINGSWAY 34-11.50
18 3296 Eric Brogden JR SENECA 30-04.50
19 1868 Scott Dorsey FR LACEY 30-01.50
-- 1313 John Brown SR HIGHLAND REG ND
Event 77 Boys Pole Vault SOUTH GROUP 3
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 3826 Eric Cottrell TOMS RIVER SOUTH 12-06.00
2 2726 Michael Coletta SR OCEAN CITY 12-00.00
3 2060 Christian Feriozzi JR MAINLAND 11-00.00
3 3319 Michael Maira SO SENECA 11-00.00
5 477 Steve Casagrand SR CENTRAL REGIONAL J11-00.00
6 3845 Mitchell Russo TOMS RIVER SOUTH 10-00.00
-- 3923 Matt Rawlik SR TRITON NH
-- 1351 Eddie Zubrzycki JR HIGHLAND REG NH
-- 1825 Kevin Kinsella JR KINGSWAY NH