North 2 Group 4

Licensed to JBAC Timers - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 2/10/2013 08:35 PM
                   6th  NJSIAA/The Star-Ledger/M-F Athletic                    
                  Indoor Track & Field Sect North II Gr 3 & 4                  
               The Bennett Center - Toms River, NJ   - 2/8/2013                
                                    Results                                    
 
Girls 55 Meter Dash North II Group 4
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Haisha Bisiolu            10 UNION                              7.25q  5 
  2 Kenya Gatson              SR COLUMBIA                           7.44q  2 
  3 Fatimat Ayinde            12 UNION                              7.46q  4 
  4 Chanel Smith              JR PISCATAWAY                         7.49q  3 
  5 Kenya Waldron-Winston     FR COLUMBIA                           7.55q  1 
  6 Nia Dupiche               JR PISCATAWAY                         7.61q  4 
  7 Simone Brownlee           SR COLUMBIA                           7.64q  1 
  8 Jenna Helfand             JR WESTFIELD                          7.65q  3 
  9 Camisha Pierson           JR PISCATAWAY                        J7.65   4 
 10 Da-Naeya Rhodes-Beckles   11 UNION                              7.71   2 
 11 Irina Ewing               SO FRANKLIN                           7.76   5 
 12 Gabrielle Gilbert         SO ELIZABETH                          7.80   5 
 13 Taylor Dey                SR FRANKLIN                           7.83   1 
 14 Nikki Chu                 SR BRIDGEWATER-RARI                   7.85   5 
 15 Elena Chermak             SO WESTFIELD                          7.86   3 
 16 Elise Ballan              SO WESTFIELD                          7.87   1 
 17 Carly Pannella            SR NORTH HUNTERDON                    7.88   2 
 18 Selena Thorne             FR FRANKLIN                           7.89   3 
 19 Courtney Wu               SR RIDGE                              7.90   3 
 20 Linda Otchere             SR EAST ORANGE                        7.95   4 
 21 Alexis Andrew             JR WATCHUNG HILLS                     7.97   4 
 22 Nakiyah McClain           FR ELIZABETH                          8.00   5 
 23 Jaliyah Gardner              BAYONNE                            8.01   3 
 24 Ali Pelose                SO NORTH HUNTERDON                    8.01   1 
 25 JaNiyah Coleman           JR ELIZABETH                          8.02   2 
 26 Kate Held                 SR NORTH HUNTERDON                    8.04   5 
 27 Traniece McMillan         SO PHILLIPSBURG                       8.05   5 
 28 Tiffany Ocean             SR PERTH AMBOY                        8.05   3 
 29 Kaelyn Delgado            SR PERTH AMBOY                        8.06   1 
 30 Ally Grunstein            FR WATCHUNG HILLS                     8.10   1 
 31 Fatou Dabo                SR EAST ORANGE                        8.11   4 
 32 Amira Sparks              FR PHILLIPSBURG                       8.13   1 
 33 Mackenzie Brown           FR BAYONNE                            8.13   2 
 34 Tiffany Brewer            SO BRIDGEWATER-RARI                   8.17   2 
 35 Tenaja David              SO EAST ORANGE                        8.19   4 
 36 Erika Lepik               FR BRIDGEWATER-RARI                   8.23   2 
 37 Cathy Pei                 SR JOHN P. STEVENS                    8.27   2 
 38 Astha Saini               SR JOHN P. STEVENS                    8.44   3 
 
Girls 55 Meter Dash North II Group 4
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Haisha Bisiolu            10 UNION                   7.25       7.25   10   
  2 Fatimat Ayinde            12 UNION                   7.46       7.42    8   
  3 Chanel Smith              JR PISCATAWAY              7.49       7.49    6   
  4 Nia Dupiche               JR PISCATAWAY              7.61       7.54    4   
  5 Kenya Gatson              SR COLUMBIA                7.44       7.56    2   
  6 Jenna Helfand             JR WESTFIELD               7.65       7.70    1   
  7 Simone Brownlee           SR COLUMBIA                7.64       7.71  
  8 Kenya Waldron-Winston     FR COLUMBIA                7.55       7.72  
 
Girls 400 Meter Dash North II Group 4
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Olivia Baker              JR COLUMBIA                          55.33   7  10   
  2 Haisha Bisiolu            10 UNION                             56.09   7   8   
  3 Jennifer Edobi            11 UNION                             57.51   6   6   
  4 Morgan Harvey             JR NORTH HUNTERDON                   58.00   7   4   
  5 Kenya Gaston              SR COLUMBIA                          58.64   6   2   
  6 Brionna Pettus            JR PISCATAWAY                        59.20   7   1   
  7 Cheyenne Trigg            FR COLUMBIA                          59.94   7 
  8 Gabbey Francois           12 UNION                           1:00.33   6 
  9 Tamoya Brown              SR ELIZABETH                       1:00.93   5 
 10 Nia Dupiche               JR PISCATAWAY                      1:01.16   5 
 11 Jamina Morris             FR JOHN P. STEVENS                 1:01.42   7 
 12 Danielle Delgado          JR FRANKLIN                        1:01.70   6 
 13 Daivona Williams          SR EAST ORANGE                     1:02.21   4 
 14 Amanda Fischer            JR WESTFIELD                       1:02.77   4 
 15 Shaye McCoy               JR RIDGE                           1:03.11   5 
 16 Morgan Dey                FR FRANKLIN                        1:03.43   6 
 17 Giorvania LeRouge         JR ELIZABETH                       1:03.53   4 
 18 Shanelle Bailey           SO FRANKLIN                        1:03.58   6 
 19 Nikki Chu                 SR BRIDGEWATER-RARI                1:04.00   5 
 20 Sophia Goldschmidt        JR WESTFIELD                       1:04.16   4 
 21 Julia Sotomayor           SO BAYONNE                         1:04.24   5 
 22 Monique Davis             SO EAST ORANGE                     1:04.47   3 
 23 Kelly Morrison            SO WESTFIELD                       1:04.65   3 
 24 Alexandra Kyros           FR RIDGE                           1:04.76   4 
 25 Sametrius Comer           SR ELIZABETH                       1:04.77   4 
 26 Drusel Lewis              JR EAST ORANGE                     1:04.85   3 
 27 Salonika Kakoulakis       SR JOHN P. STEVENS                 1:05.17   5 
 28 Alexis Andrew             JR WATCHUNG HILLS                  1:06.15   2 
 29 Shavonne Carr             JR PISCATAWAY                      1:06.92   2 
 30 Hannah McGowan            JR NORTH HUNTERDON                 1:07.09   3 
 31 Mackenzie Brown           FR BAYONNE                         1:08.01   3 
 32 Kristie Hong              FR RIDGE                           1:08.97   3 
 33 Astha Saini               SR JOHN P. STEVENS                 1:09.23   2 
 34 Alisha Bhatia             SR BRIDGEWATER-RARI                1:10.05   2 
 35 Alyssa Lepik              JR BRIDGEWATER-RARI                1:10.39   1 
 36 Lauren Herman             FR NORTH HUNTERDON                 1:11.63   1 
 37 Jacky Mentone             SO WATCHUNG HILLS                  1:14.21   1 
 -- Lindsay Collins           SO PHILLIPSBURG                         DQ   1 
 
Girls 800 Meter Run North II Group 4
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Olivia Baker              JR COLUMBIA                        2:20.41   10   
  2 Shanika Dessein           SR COLUMBIA                        2:21.75    8   
  3 Marisa Ruskan             SR BRIDGEWATER-RARI                2:22.69    6   
  4 Cheyenne Trigg            FR COLUMBIA                        2:25.07    4   
  5 Chloe O'Malley            SR RIDGE                           2:25.43    2   
  6 Jennifer Edobi            11 UNION                           2:25.48    1   
  7 Sally Falk                JR NORTH HUNTERDON                 2:25.58  
  8 Natalie Antunes           SR ELIZABETH                       2:28.72  
  9 Emily McBain              SR WESTFIELD                       2:29.40  
 10 Natalie Marcotullio       SO WESTFIELD                       2:29.83  
 11 Lily Burtness             SR WESTFIELD                       2:30.22  
 12 Sophie Spring             FR RIDGE                           2:31.07  
 13 Allison Morgan            JR BRIDGEWATER-RARI                2:32.08  
 14 Ja'El Keyes               10 UNION                           2:33.68  
 15 Lisa Dawson-Annan         11 UNION                           2:33.89  
 16 Maria Calazans            SR WATCHUNG HILLS                  2:35.99  
 17 Bridget Carroll           SO PHILLIPSBURG                    2:36.26  
 18 Connie Yu                 SR JOHN P. STEVENS                 2:36.91  
 19 Rebecca Kinsella          JR WATCHUNG HILLS                  2:37.29  
 20 Maya Belvin               SR FRANKLIN                        2:37.30  
 21 Julia Sotomayor           SO BAYONNE                         2:37.86  
 22 Kim Massa                 JR WATCHUNG HILLS                  2:38.01  
 23 Monica Flores             SO ELIZABETH                       2:38.06  
 24 Vaishali Ravikumar        SO JOHN P. STEVENS                 2:38.16  
 25 Hope Harvey               JR NORTH HUNTERDON                 2:38.17  
 26 Lamijah Burns             SR FRANKLIN                        2:38.43  
 27 Gianna Thompson           SO PISCATAWAY                      2:39.43  
 28 Karen Done                SO PERTH AMBOY                     2:39.56  
 29 Paige Meixsell            SO BRIDGEWATER-RARI                2:43.58  
 30 Emily Halm                SO PHILLIPSBURG                    2:45.10  
 31 Kaitlin Nuccio               BAYONNE                         2:46.78  
 32 Victoria Waife            JR ELIZABETH                       3:00.46  
 
Girls 1600 Meter Run North II Group 4
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Marisa Ruskan             SR BRIDGEWATER-RARI                5:11.95   10   
  2 Chloe O'Malley            SR RIDGE                           5:18.28    8   
  3 Liz Newman                SO RIDGE                           5:20.27    6   
  4 Gabby Stravach            JR WESTFIELD                       5:22.26    4   
  5 Sarah Spring              JR RIDGE                           5:22.46    2   
  6 Shanika Dessein           SR COLUMBIA                        5:27.16    1   
  7 Jacqueline Diaz           SO BRIDGEWATER-RARI                5:34.09  
  8 Roxanne Novo              JR PHILLIPSBURG                    5:36.58  
  9 Meghan O'Dwyer            SO WESTFIELD                       5:36.68  
 10 Esther Jean Louis         JR ELIZABETH                       5:40.55  
 11 Erica Bohdan              SR BRIDGEWATER-RARI                5:43.20  
 12 Ashleigh Anderson         SO JOHN P. STEVENS                 5:44.23  
 13 Cailyn Lavigne            JR NORTH HUNTERDON                 5:47.11  
 14 Rebecca Kinsella          JR WATCHUNG HILLS                  5:47.14  
 15 Kristen Shea              JR JOHN P. STEVENS                 5:47.54  
 16 Hillary Gooding           SO FRANKLIN                        5:47.74  
 17 Maya Hinton               JR COLUMBIA                        5:48.31  
 18 Kim Massa                 JR WATCHUNG HILLS                  5:48.41  
 19 Karen Done                SO PERTH AMBOY                     6:04.84  
 20 Imani Coleman             JR COLUMBIA                        6:06.24  
 21 Ellen Shelly              FR NORTH HUNTERDON                 6:06.47  
 22 Connie Yu                 SR JOHN P. STEVENS                 6:07.16  
 23 Lexi Simon                SR WATCHUNG HILLS                  6:07.41  
 24 Tatiana Florival          JR PISCATAWAY                      6:15.05  
 25 Lauren Victor             JR NORTH HUNTERDON                 6:21.35  
 26 Gina Alfano               09 UNION                           6:31.25  
 27 Adrianna Camunas          SR PHILLIPSBURG                    6:49.26  
 
Girls 3200 Meter Run North II Group 4
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Liz Newman                SO RIDGE                          11:36.12   10   
  2 Johanna Mermer            SO WESTFIELD                      11:36.25    8   
  3 Sarah Spring              JR RIDGE                          11:42.98    6   
  4 Kaillie Winston           SR WATCHUNG HILLS                 11:47.36    4   
  5 Megan Sergison            JR NORTH HUNTERDON                11:49.73    2   
  6 Regan Asay                SO RIDGE                          12:02.84    1   
  7 Erica Fischer             JR WESTFIELD                      12:09.30  
  8 Anna Van Zeijts           SR COLUMBIA                       12:09.69  
  9 Elisabeth Neylan          JR WESTFIELD                      12:13.03  
 10 Esther Jean Louis         JR ELIZABETH                      12:16.75  
 11 Abigail Speck             JR NORTH HUNTERDON                12:23.86  
 12 Evelyn Besom              SO COLUMBIA                       12:39.06  
 13 Tegan Hurte               SR PHILLIPSBURG                   12:40.62  
 14 Shanika Dessein           SR COLUMBIA                       12:41.40  
 15 Heather Scafidi           SO FRANKLIN                       12:47.71  
 16 Olivia Yoo                SR JOHN P. STEVENS                12:53.02  
 17 Hannah Wingler            JR NORTH HUNTERDON                12:57.41  
 18 Maria Calazans            SR WATCHUNG HILLS                 13:05.29  
 19 Juliana Quense            FR WATCHUNG HILLS                 13:23.67  
 
Girls 55 Meter Hurdles North II Group 4
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Danielle Delgado          JR FRANKLIN                           8.50q  3 
  2 Fatimat Ayinde            12 UNION                              8.51q  4 
  3 Morgan Harvey             JR NORTH HUNTERDON                    8.55q  2 
  4 Simone Brownlee           SR COLUMBIA                           8.69q  3 
  5 Kiana Winston             SR COLUMBIA                           8.77q  1 
  6 Jazmine Elleston          JR PISCATAWAY                         8.99q  1 
  7 Tamoya Brown              SR ELIZABETH                          9.15q  4 
  8 Jamina Morris             FR JOHN P. STEVENS                    9.20q  1 
  9 Selena Thorne             FR FRANKLIN                           9.22   3 
 10 Courtney Wu               SR RIDGE                              9.26   4 
 11 Gianna Thompson           SO PISCATAWAY                         9.37   1 
 12 Aamira Muse               SO FRANKLIN                           9.50   4 
 13 Ashley Huggins            11 UNION                              9.61   4 
 14 Sametrius Comer           SR ELIZABETH                          9.90   2 
 15 Manika Panwar             SR JOHN P. STEVENS                    9.94   1 
 16 TraciMarie Chandler       SO COLUMBIA                          10.07   4 
 17 Jennifer Bartlett         SR JOHN P. STEVENS                   10.13   3 
 18 Keara Murphy              SR NORTH HUNTERDON                   10.25   2 
 19 Mennat Elsayed            SR PHILLIPSBURG                      10.47   4 
 20 Jessica Xu                SR WATCHUNG HILLS                    10.50   1 
 21 Caitlin Moore             SO NORTH HUNTERDON                   10.56   4 
 22 Miranda Fornaro           JR WATCHUNG HILLS                    10.62   2 
 23 Emily Thomas              SR PHILLIPSBURG                      10.88   3 
 24 Allie Morse               FR WATCHUNG HILLS                    10.88   2 
 25 Caitlyn Gasmen            SO BRIDGEWATER-RARI                  11.02   1 
 26 Ayyanna Council           SO ELIZABETH                         11.30   3 
 27 Nina Ray                  SO BRIDGEWATER-RARI                  11.93   1 
 
Girls 55 Meter Hurdles North II Group 4
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Danielle Delgado          JR FRANKLIN                8.50       8.28   10   
  2 Fatimat Ayinde            12 UNION                   8.51       8.29    8   
  3 Morgan Harvey             JR NORTH HUNTERDON         8.55       8.56    6   
  4 Kiana Winston             SR COLUMBIA                8.77       8.68    4   
  5 Jazmine Elleston          JR PISCATAWAY              8.99       8.72    2   
  6 Simone Brownlee           SR COLUMBIA                8.69       8.76    1   
  7 Jamina Morris             FR JOHN P. STEVENS         9.20       8.93  
  8 Tamoya Brown              SR ELIZABETH               9.15       9.20  
 
Girls 4x400 Meter Relay North II Group 4
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 COLUMBIA                                                     3:55.45   2  10   
     1) Cheyenne Trigg FR               2) Kenya Gaston SR                
     3) Maya Hinton JR                  4) Olivia Baker JR                
  2 UNION                                                        3:59.74   2   8   
     1) Jennifer Edobi 11               2) Fatimat Ayinde 12              
     3) Gabbey Francois 12              4) Haisha Bisiolu 10              
  3 PISCATAWAY                                                   4:08.81   2   6   
     1) Nia Dupiche JR                  2) Jazmine Elleston JR            
     3) Camisha Pierson JR              4) Brionna Pettus JR              
  4 FRANKLIN                                                     4:09.95   2   4   
     1) Shanelle Bailey SO              2) Morgan Dey FR                  
     3) Taylor Dey SR                   4) Danielle Delgado JR            
  5 WESTFIELD                                                    4:11.44   2   2   
     1) Amanda Fischer JR               2) Sophia Goldschmidt JR          
     3) Kelly Morrison SO               4) Lily Burtness SR               
  6 ELIZABETH                                                    4:13.06   2   1   
     1) Giorvania LeRouge JR            2) Sametrius Comer SR             
     3) Esther Jean Louis JR            4) Tamoya Brown SR                
  7 EAST ORANGE                                                  4:13.35   1 
     1) Daivona Williams SR             2) Linda Otchere SR               
     3) Shalyse Parris SO               4) Monique Davis SO               
  8 STEVENS, JOHN P.                                             4:17.79   1 
     1) Jamina Morris FR                2) Salonika Kakoulakis SR         
     3) Jennifer Bartlett SR            4) Pooja Patel SR                 
  9 NORTH HUNTERDON                                              4:19.67   1 
     1) Sally Falk JR                   2) Hannah McGowan JR              
     3) Cailyn Lavigne JR               4) Morgan Harvey JR               
 10 RIDGE                                                        4:26.23   1 
     1) Alexandra Kyros FR              2) Shaye McCoy JR                 
     3) Chloe O'Malley SR               4) Courtney Wu SR                 
 11 BRIDGEWATER-RARITAN                                          4:26.88   1 
     1) Erika Lepik FR                  2) Jacqueline Diaz SO             
     3) Tiffany Brewer SO               4) Allison Morgan JR              
 12 PHILLIPSBURG                                                 4:42.79   1 
     1) Hayley Steinmetz FR             2) Bridget Carroll SO             
     3) Heather Pruneau SO              4) Mennat Elsayed SR              
 
Girls High Jump North II Group 4
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Selena Thorne             FR FRANKLIN                        5-02.00   10   
  2 Jada Jones                12 UNION                           5-00.00    8   
  3 Megan Ng                  SR WATCHUNG HILLS                  4-10.00    6   
  4 Simone Brownlee           SR COLUMBIA                        4-08.00    4   
  5 TraciMarie Chandler       SO COLUMBIA                       J4-08.00    2   
  6 Ashley Huggins            11 UNION                          J4-08.00    1   
  7 Jillian Kennedy           JR NORTH HUNTERDON                J4-08.00  
  8 Kiana Winston             SR COLUMBIA                        4-06.00  
  9 Veronica Murphy           SR WESTFIELD                       4-04.00  
  9 Henrietta Eugene          12 UNION                           4-04.00  
  9 Lauren Herman             FR NORTH HUNTERDON                 4-04.00  
 -- Rita Murphy               SO WESTFIELD                            NH  
 
Girls Pole Vault North II Group 4
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Brette Wilson             SR NORTH HUNTERDON                 9-06.00   10   
  2 Cristina Walton           JR NORTH HUNTERDON                 8-06.00    8   
  3 Gianna Porambo            FR RIDGE                           8-00.00    5   
  3 Sophia Verdi              SO RIDGE                           8-00.00    5   
  5 Simone Brownlee           SR COLUMBIA                       J8-00.00    2   
  6 Sarah Phinney             JR RIDGE                          J8-00.00    1   
  7 Jessica Xu                SR WATCHUNG HILLS                  7-06.00  
 
Girls Shot Put North II Group 4
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Maya Gibson               JR FRANKLIN                       37-10.00   10   
  2 Christina Abiola          JR FRANKLIN                       36-05.50    8   
  3 Rashaunda Beasley         12 UNION                          35-03.50    6   
  4 Nikki Grabowski           JR RIDGE                          35-03.00    4   
  5 Catie Whalen              SR NORTH HUNTERDON                34-06.00    2   
  6 Liz Chang                 JR JOHN P. STEVENS                33-07.00    1   
  7 Cameron Harris-Browne     SR NORTH HUNTERDON                32-10.25  
  8 Ashley Bello              SO FRANKLIN                       32-09.50  
  9 Karllanar Weekes          JR PISCATAWAY                     32-08.50  
 10 Iesha Hemingway           12 UNION                          32-02.00  
 11 Lateefat Olawore          SR PISCATAWAY                     30-10.25  
 12 Marissa Deroba            SO BRIDGEWATER-RARI               30-06.00  
 13 Taylor Whitaker           10 UNION                          29-06.50  
 14 Bryana Belin              SR PISCATAWAY                     28-10.00  
 15 Ahradai Haley                PLAINFIELD                     28-08.00  
 16 Amanda Sulkosky           SR PHILLIPSBURG                   27-10.50  
 17 Cyrene Dalman             SR NORTH HUNTERDON                27-08.25  
 18 Shelby Sharkey            JR BRIDGEWATER-RARI               26-02.00  
 19 Sarah Decker              SR WATCHUNG HILLS                 24-11.50  
 20 Abigail Kesselmeyer       JR WATCHUNG HILLS                 23-11.75  
 21 Lauren Kawakami           JR RIDGE                          23-11.50  
 22 Daphanie Rea              JR COLUMBIA                       23-06.75  
 23 Delouise Dessin              EAST ORANGE                    22-11.75  
 24 Isabel Fernandes          JR WATCHUNG HILLS                 22-04.00  
 25 Ezera Brassington         JR COLUMBIA                       21-11.00  
 
Boys 55 Meter Dash North II Group 4
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Jeph Olali                12 UNION                              6.58q  4 
  2 Denzell Boyd              12 UNION                              6.70q  5 
  3 Jamaal James              SR PISCATAWAY                         6.70q  1 
  4 Orlando Mejias            SO ELIZABETH                          6.72q  3 
  5 Tyrell Judson             SR PISCATAWAY                         6.78q  5 
  6 Yakubu Ibrahim            SR FRANKLIN                           6.78q  1 
  7 Sydney Scruggs            SR COLUMBIA                           6.81q  2 
  8 Roldy Lucien              10 UNION                              6.85q  3 
  9 Bobby McClinton           SR DICKINSON                          6.86   1 
 10 Oshane Gordon             SR COLUMBIA                           6.91   2 
 10 Thomas James              SR EAST ORANGE                        6.91   2 
 10 Brad Mluzan               JR WATCHUNG HILLS                     6.91   4 
 13 Chris Gandolfo-Lucia      SO HADDON HEIGHTS                     6.92   3 
 14 Jafar Thomas              JR EAST ORANGE                        6.93   4 
 15 Emmanuel Grant            SR COLUMBIA                           6.93   5 
 16 Joshua Lockhart           JR FRANKLIN                           6.95   3 
 17 Terrance Edwards          SR PERTH AMBOY                        7.02   5 
 18 John Serian               SR NORTH HUNTERDON                    7.05   2 
 19 Marquis Harris               FRANKLIN                           7.09   1 
 20 Dylan McNulty             JR WATCHUNG HILLS                     7.12   3 
 21 Mayank Kapoor             SR BRIDGEWATER-RARI                   7.13   3 
 22 Ousmane Traore            SR DICKINSON                          7.15   4 
 23 Kasey Carratala           JR PERTH AMBOY                        7.15   2 
 24 Josh Capistrano           SO WESTFIELD                          7.16   4 
 25 Trayvon Dempsey           SO PISCATAWAY                         7.17   4 
 26 Kurt Catipon              SR BRIDGEWATER-RARI                   7.26   2 
 27 Johvann Ortiz             SO ELIZABETH                          7.29   4 
 28 Hunter Redondo            SO PHILLIPSBURG                       7.32   1 
 29 Austin Mobo               SO BRIDGEWATER-RARI                   7.33   3 
 30 Andrew Pullock            SO EAST ORANGE                        7.33   5 
 31 Alpit Patel               SR BAYONNE                            7.35   1 
 32 Bryan Wright              SO NORTH HUNTERDON                    7.37   2 
 33 Fabricio Bustamente       SO BAYONNE                            7.38   1 
 34 Cody Wolferz              SR NORTH HUNTERDON                    7.43   5 
 35 Daniel Juliao             JR WESTFIELD                          7.46   4 
 36 Hao Yan Li                JR WATCHUNG HILLS                     7.50   5 
 37 Anthony Chen              SR PHILLIPSBURG                       7.54   1 
 38 Sharieff Taylor-Ali       JR DICKINSON                          7.58   3 
 
Boys 55 Meter Dash North II Group 4
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Jeph Olali                12 UNION                   6.58       6.56   10   
  2 Orlando Mejias            SO ELIZABETH               6.72       6.62    8   
  3 Jamaal James              SR PISCATAWAY              6.70       6.73    6   
  4 Yakubu Ibrahim            SR FRANKLIN                6.78       6.73    4   
  5 Sydney Scruggs            SR COLUMBIA                6.81       6.75    2   
  6 Tyrell Judson             SR PISCATAWAY              6.78       6.76    1   
  7 Roldy Lucien              10 UNION                   6.85       6.80  
  8 Denzell Boyd              12 UNION                   6.70       6.85  
 
Boys 400 Meter Dash North II Group 4
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Emmanuel Grant            SR COLUMBIA                          51.15   7  10   
  2 Mark Cooke                JR JOHN P. STEVENS                   51.54   6   8   
  3 Sydney Scruggs            SR COLUMBIA                          51.75   7   6   
  4 Orlando Mejias            SO ELIZABETH                         52.16   7   4   
  5 Adam Lupicki              SR WESTFIELD                         52.72   5   2   
  6 Joseph Phifer             12 UNION                             52.86   6   1   
  7 Anfernee Joseph           JR FRANKLIN                          52.88   7 
  8 Terrance Edwards          SR PERTH AMBOY                       52.89   3 
  9 Oshane Gordon             SR COLUMBIA                          53.12   7 
 10 Ousmane Traore            SR DICKINSON                         53.47   6 
 11 Conor Collins             JR RIDGE                             53.55   5 
 12 Connor Hennessey          SR BRIDGEWATER-RARI                  53.59   5 
 13 Bobby McClinton           SR DICKINSON                         53.92   6 
 14 Anthony Dawson            FR FRANKLIN                          53.95   4 
 15 Brandin Thompson          12 UNION                             53.99   4 
 16 Walter Roper              JR NORTH HUNTERDON                   54.14   4 
 17 Nile Uzzell               FR FRANKLIN                          54.18   4 
 18 Evan Fry                  SR PHILLIPSBURG                      54.27   1 
 19 Joseph Taylor-Amica       JR EAST ORANGE                       54.47   3 
 20 Alexander Roache          12 UNION                             54.52   6 
 21 Sid Douglas               FR WESTFIELD                         54.53   5 
 22 Mayank Kapoor             SR BRIDGEWATER-RARI                  54.64   2 
 23 Omkar Bhawmik             JR BRIDGEWATER-RARI                  55.15   2 
 24 Avik Ganguly              SR JOHN P. STEVENS                   55.23   5 
 25 Paul Lizzo                SR WESTFIELD                         55.25   2 
 26 Andrew Claps              JR RIDGE                             55.32   3 
 27 Gabreil Ajenifuja         SO EAST ORANGE                       55.35   4 
 28 Jeremy Wilson             JR ELIZABETH                         55.50   6 
 29 David Strum               SR BAYONNE                           55.68   5 
 30 Christian Young           JR DICKINSON                         55.73   3 
 31 Jacob ajenifuja           SR EAST ORANGE                       55.86   3 
 32 Coulter Lewis             FR NORTH HUNTERDON                   56.14   2 
 33 Nate Bush                 SO PISCATAWAY                        56.49   1 
 34 Jorge Vasquez             JR PERTH AMBOY                       56.59   2 
 35 Randy Carman              SO PISCATAWAY                        56.85   1 
 36 Anthony Chen              SR PHILLIPSBURG                      58.39   1 
 37 Alpit Patel               SR BAYONNE                           58.50   4 
 38 Bryan Wright              SO NORTH HUNTERDON                   58.64   2 
 39 George Filippatos         SO WATCHUNG HILLS                  1:01.32   1 
 -- Kyle Ward                 JR ELIZABETH                            DQ   7 
 -- Joe Polanco               SO PISCATAWAY                           DQ   1 
 
Boys 800 Meter Run North II Group 4
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kevin Smith               SR WESTFIELD                       1:57.51   10   
  2 Marcus Hatchett           SR PISCATAWAY                      1:57.58    8   
  3 Cory Taggert              SR PHILLIPSBURG                    1:58.63    6   
  4 Shaquille Sutherland      JR DICKINSON                       1:59.67    4   
  5 Javon Pittman             JR FRANKLIN                        2:00.80    2   
  6 Jahaad Harvey             JR ELIZABETH                       2:01.11    1   
  7 Anfernee Joseph           JR FRANKLIN                        2:01.12  
  8 Joseph Phifer             12 UNION                           2:03.43  
  9 Ross Clarke               JR FRANKLIN                        2:03.78  
 10 Victor Jimenez            SR COLUMBIA                        2:04.35  
 11 Ian Hanson                SR COLUMBIA                        2:04.59  
 12 Michael Palumbo           SR BRIDGEWATER-RARI                2:05.52  
 13 Johannes Guerrero         JR DICKINSON                       2:06.07  
 14 Patrick Terry             SR WESTFIELD                       2:06.70  
 15 Jake King                 SR COLUMBIA                        2:07.80  
 16 Kyle Boehme               SR BRIDGEWATER-RARI                2:07.81  
 17 Alex Schraer              SO RIDGE                           2:08.27  
 18 Kevin Pu                  SR JOHN P. STEVENS                 2:08.57  
 19 Stephen Hawkins           JR WATCHUNG HILLS                  2:10.19  
 20 Albert Thomas             JR PERTH AMBOY                     2:10.58  
 21 Marshall Boles            JR RIDGE                           2:10.88  
 22 Matthew Sergison          SR NORTH HUNTERDON                 2:11.00  
 23 Nelson Camano             SR BAYONNE                         2:11.49  
 24 Matt Jones                SR BRIDGEWATER-RARI                2:11.57  
 25 Salar Lashkari            SO BAYONNE                         2:11.76  
 26 Jack Conca                SR RIDGE                           2:11.94  
 27 Islam Elgarhi             FR BAYONNE                         2:12.09  
 28 Jeremiah ST Bernard       12 UNION                           2:12.34  
 29 Jose Delli Paoli          JR JOHN P. STEVENS                 2:12.36  
 30 Anthony Rios              SO ELIZABETH                       2:12.85  
 31 Nick Henrich              JR WATCHUNG HILLS                  2:12.97  
 32 Samuel Layding            SO NORTH HUNTERDON                 2:13.15  
 33 Max Brown                 SO WATCHUNG HILLS                  2:13.88  
 34 Mark Harrel               SR NORTH HUNTERDON                 2:14.08  
 35 Darren Tolud              JR PISCATAWAY                      2:14.57  
 36 Taylor White              FR ELIZABETH                       2:14.84  
 37 Alexander Roache          12 UNION                           2:16.54  
 38 Shakaal James             JR EAST ORANGE                     2:18.88  
 39 Shadane Jackson           SR EAST ORANGE                     2:20.02  
 40 Christian Finizio         SR PHILLIPSBURG                    2:20.36  
 41 Mitesh Patel              SR PISCATAWAY                      2:21.93  
 42 TJ Nunez                  SO PERTH AMBOY                     2:23.50  
 43 Mohammed Sulley           SO EAST ORANGE                     2:26.43  
 
Boys 1600 Meter Run North II Group 4
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 David Folsom              SR NORTH HUNTERDON                 4:24.84   10   
  2 Matt Luppino              JR WESTFIELD                       4:25.90    8   
  3 Bryant Cordova            SO ELIZABETH                       4:30.38    6   
  4 James Murphy              SR RIDGE                           4:30.43    4   
  5 Jimmy Heiner              SR RIDGE                           4:30.65    2   
  6 Victor Jimenez            SR COLUMBIA                        4:33.67    1   
  7 Stephen Hawkins           JR WATCHUNG HILLS                  4:35.26  
  8 Robert Marczydlo          SR WESTFIELD                       4:36.22  
  9 Jake King                 SR COLUMBIA                        4:37.18  
 10 Matthew Sergison          SR NORTH HUNTERDON                 4:38.63  
 11 Stephen Verdi             SR RIDGE                           4:39.10  
 12 Samuel Layding            SO NORTH HUNTERDON                 4:40.82  
 13 Brad Meixsell             SR BRIDGEWATER-RARI                4:42.12  
 14 Max Brown                 SO WATCHUNG HILLS                  4:43.21  
 15 Julius Madden             JR PERTH AMBOY                     4:44.39  
 16 Kevin Pu                  SR JOHN P. STEVENS                 4:45.34  
 17 Jared Loadholt            SO COLUMBIA                        4:45.57  
 18 Jimmy Jin                 SR WESTFIELD                       4:45.82  
 19 Dylan Cabral              FR WATCHUNG HILLS                  4:51.17  
 20 Eric Bender               SO BRIDGEWATER-RARI                4:51.61  
 21 Matthew Leventhal         SR BRIDGEWATER-RARI                4:54.12  
 22 Zach Merring              FR PISCATAWAY                      4:55.04  
 23 Nelson Camano             SR BAYONNE                         4:55.58  
 24 Rayquan Davis             SO DICKINSON                       4:56.85  
 25 Steven Granados           FR ELIZABETH                       4:57.58  
 26 Alexander Moore           11 UNION                           4:58.14  
 27 Shakaal James             JR EAST ORANGE                     4:58.23  
 28 Stuart Bibeau             SO PHILLIPSBURG                    5:04.45  
 29 Matt Freeman              SO JOHN P. STEVENS                 5:09.08  
 30 Alec Ramkissoon           SO PISCATAWAY                      5:09.23  
 31 Johnathan Rivera          FR DICKINSON                       5:09.36  
 32 Eric Darby                11 UNION                           5:12.32  
 33 Peter Amponsah            10 UNION                           5:16.90  
 34 Matt Teutsch              SO PISCATAWAY                      5:21.92  
 
Boys 3200 Meter Run North II Group 4
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 James Murphy              SR RIDGE                           9:46.21   10   
  2 Panth Patel               JR JOHN P. STEVENS                 9:51.11    8   
  3 David Folsom              SR NORTH HUNTERDON                 9:55.14    6   
  4 Matt Luppino              JR WESTFIELD                       9:56.67    4   
  5 Andrew McGowan            SO RIDGE                           9:56.85    2   
  6 David Mugavero            JR NORTH HUNTERDON                 9:57.14    1   
  7 Andrew Carosi             SR NORTH HUNTERDON                 9:57.77  
  8 Matt Russo                SO WESTFIELD                      10:11.15  
  9 Mitch Lawson              JR RIDGE                          10:12.83  
 10 Jay Marion                SR BRIDGEWATER-RARI               10:13.48  
 11 Parag Bapna               SR JOHN P. STEVENS                10:14.23  
 12 Philip Edwards            JR WESTFIELD                      10:17.83  
 13 Bryant Cordova            SO ELIZABETH                      10:17.85  
 14 Kyle Skelton              JR BRIDGEWATER-RARI               10:18.72  
 15 Matthew DiMarco           SR PHILLIPSBURG                   10:19.14  
 16 Aron Moloney              SO COLUMBIA                       10:37.13  
 17 Sean Kelly                SO BRIDGEWATER-RARI               10:40.90  
 18 Jonah Balla               JR WATCHUNG HILLS                 10:40.92  
 19 Facundo Techera           FR ELIZABETH                      10:59.50  
 20 Douglas Wrede             SO PHILLIPSBURG                   11:03.67  
 21 Jake King                 SR COLUMBIA                       11:03.76  
 22 Steven Granados           FR ELIZABETH                      11:09.04  
 23 Mark Chanley              SO PISCATAWAY                     11:27.69  
 -- Victor Jimenez            SR COLUMBIA                            DNF  
 
Boys 55 Meter Hurdles North II Group 4
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Devon Jefferson           SR FRANKLIN                           7.87q  4 
  2 Yakubu Ibrahim            SR FRANKLIN                           7.91q  3 
  3 Sydney Scruggs            SR COLUMBIA                           7.97q  1 
  4 Jeph Olali                12 UNION                              8.18q  2 
  5 Marquis Harris               FRANKLIN                           8.18q  4 
  6 Kiyair Lambert            JR PHILLIPSBURG                       8.20q  3 
  7 John Serian               SR NORTH HUNTERDON                    8.31q  2 
  8 Mark Cooke                JR JOHN P. STEVENS                    8.33q  1 
  9 Shaquille Sutherland      JR DICKINSON                          8.47   3 
 10 Aaron Jaslove             JR WATCHUNG HILLS                     8.49   3 
 11 Alan Gou                  SR WATCHUNG HILLS                     8.50   1 
 12 Eric Cajuste              12 UNION                              8.64   2 
 13 Cody Wolferz              SR NORTH HUNTERDON                    8.71   2 
 14 Ousmane Traore            SR DICKINSON                          8.72   4 
 15 Ryan Sprague              SO BAYONNE                            8.73   3 
 16 Jose Delli Paoli          JR JOHN P. STEVENS                    8.86   3 
 17 Ahmaad Dent               JR COLUMBIA                           8.87   2 
 18 Alykhan Gangji            SR JOHN P. STEVENS                    8.89   4 
 19 Uzoma Ike                 SR PISCATAWAY                         8.99   1 
 20 Sharieff Taylor-Ali       JR DICKINSON                          9.00   4 
 21 Denzell Boyd              12 UNION                              9.08   1 
 22 Noah Scanlon              JR WATCHUNG HILLS                     9.15   1 
 23 Kingsley Enyiorji         JR PISCATAWAY                        10.07   2 
 24 Alexi Blake               FR PISCATAWAY                        10.17   1 
 25 Dhairya Bhatia            SR BRIDGEWATER-RARI                  11.37   4 
 
Boys 55 Meter Hurdles North II Group 4
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Sydney Scruggs            SR COLUMBIA                7.97       7.66   10   
  2 Yakubu Ibrahim            SR FRANKLIN                7.91       7.70    8   
  3 Jeph Olali                12 UNION                   8.18       7.71    6   
  4 Devon Jefferson           SR FRANKLIN                7.87       7.75    4   
  5 Marquis Harris               FRANKLIN                8.18       7.79    2   
  6 Mark Cooke                JR JOHN P. STEVENS         8.33       8.11    1   
  7 John Serian               SR NORTH HUNTERDON         8.31       8.15  
  8 Kiyair Lambert            JR PHILLIPSBURG            8.20       8.22  
 
Boys 4x400 Meter Relay North II Group 4
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 COLUMBIA                                                     3:28.25   3  10   
     1) Emmanuel Grant SR               2) Oshane Gordon SR               
     3) Eric Royal JR                   4) Sydney Scruggs SR              
  2 DICKINSON                                                    3:32.38   3   8   
     1) Shaquille Sutherland JR         2) Ousmane Traore SR              
     3) Bobby McClinton SR              4) Josiah Shuler SO               
  3 FRANKLIN                                                     3:32.96   3   6   
     1) Javon Pittman JR                2) Nile Uzzell FR                 
     3) Anthony Dawson FR               4) Anfernee Joseph JR             
  4 WESTFIELD                                                    3:34.16   2   4   
     1) Sid Douglas FR                  2) Adam Lupicki SR                
     3) Kevin Smith SR                  4) Joseph Obiajulu SR             
  5 PISCATAWAY                                                   3:34.35   3   2   
     1) Marcus Hatchett SR              2) Tyrell Judson SR               
     3) Nate Bush SO                    4) Jamaal James SR                
  6 ELIZABETH                                                    3:35.02   2   1   
     1) Orlando Mejias SO               2) Kyle Ward JR                   
     3) Jahaad Harvey JR                4) Roosevelt Twyne                
  7 UNION                                                        3:36.71   3 
     1) Jeph Olali 12                   2) Joseph Phifer 12               
     3) Brandin Thompson 12             4) Alexander Roache 12            
  8 PHILLIPSBURG                                                 3:39.94   1 
     1) Evan Fry SR                     2) Juan Velez JR                  
     3) Kiyair Lambert JR               4) Cory Taggert SR                
  9 STEVENS, JOHN P.                                             3:40.75   3 
     1) Mark Cooke JR                   2)                                
     3) Justin Wojciechowski SR         4) Casey He SO                    
 10 RIDGE                                                        3:41.59   2 
     1) Conor Collins JR                2) Andrew Claps JR                
     3) Alex Schraer SO                 4) James Murphy SR                
 11 BRIDGEWATER-RARITAN                                          3:43.53   1 
     1) Connor Hennessey SR             2) Mayank Kapoor SR               
     3) Brad Meixsell SR                4) Michael Palumbo SR             
 12 EAST ORANGE                                                  3:50.89   2 
     1) Gabreil Ajenifuja SO            2) Jacob ajenifuja SR             
     3) Joseph Taylor-Amica JR          4) Mordecai Desvignes SO          
 13 WATCHUNG HILLS                                               3:57.96   1 
     1) Luis Goncalves SO               2) Austin Mendez SO               
     3) Max Brown SO                    4) George Filippatos SO           
 -- PERTH AMBOY                                                       DQ   2 
     1) Terrance Edwards SR             2) Jorge Vasquez JR               
     3) Julius Madden JR                4) Albert Thomas JR               
 
Boys High Jump North II Group 4
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Nick Skelton              SR NORTH HUNTERDON                 6-04.00   10   
  2 Hamza Ahmed               SR RIDGE                          J6-04.00    8   
  3 Leonard Dupree            JR COLUMBIA                        6-00.00    6   
  4 Peter Dehkes              SR NORTH HUNTERDON                J6-00.00    4   
  5 Joseph Obiajulu           SR WESTFIELD                       5-08.00    2   
  6 Brian Green               JR WATCHUNG HILLS                 J5-08.00    1   
  7 Treyvon Tucker            SO ELIZABETH                      J5-08.00  
  8 Spencer Lee               SR FRANKLIN                        5-06.00  
  8 Bryan Becher              SO ELIZABETH                       5-06.00  
  8 Sharieff Taylor-Ali       JR DICKINSON                       5-06.00  
  8 Ryan Sprague              SO BAYONNE                         5-06.00  
 -- Neil Pascual              JR BAYONNE                              NH  
 -- Bradlee Artis             SR PISCATAWAY                           NH  
 -- Emmanuel Grant            SR COLUMBIA                             NH  
 -- Koryn Kraemer             SO WESTFIELD                            NH  
 -- Edison Wong               FR WATCHUNG HILLS                       NH  
 -- Pascal Cham               JR COLUMBIA                             NH  
 -- Eric Cajuste              12 UNION                                NH  
 -- Luis Goncalves            SO WATCHUNG HILLS                       NH  
 
Boys Pole Vault North II Group 4
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Peter Fagan               SR WESTFIELD                      14-06.00   10   
  2 Trevor Knowles            JR NORTH HUNTERDON                13-06.00    8   
  3 Erik Adamcik              SR NORTH HUNTERDON               J13-06.00    6   
  4 Andrew Hunter             SO WATCHUNG HILLS                J13-06.00    4   
  5 Lucas DiStefano           SO WATCHUNG HILLS                 11-06.00    1.50
  5 Nick Giannone             JR RIDGE                          11-06.00    1.50
  7 Nicholas Genoese          SO WATCHUNG HILLS                 11-00.00  
  7 Peter Foltz               JR WESTFIELD                      11-00.00  
  9 Alex Schraer              SO RIDGE                          10-06.00  
 -- Nick Carayannopoulos      JR WESTFIELD                            NH  
 
Boys Shot Put North II Group 4
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Josuah Nijman             JR COLUMBIA                       52-06.00   10   
  2 Josh Knaub                SR NORTH HUNTERDON                48-08.50    8   
  3 Ryan Casimir              12 UNION                          47-02.50    6   
  4 Anibal Hernandez          JR PERTH AMBOY                    44-08.25    4   
  5 Damari Jackson            SR FRANKLIN                       43-07.50    2   
  6 Benjamin Venette          JR COLUMBIA                       43-05.50    1   
  7 Mitchell Paisker          SR NORTH HUNTERDON                42-06.00  
  8 Marcus Bruce              SR FRANKLIN                       41-02.75  
  9 Adrian Farfan             SR PISCATAWAY                     40-09.50  
 10 Tim Livingston            SR RIDGE                          40-08.25  
 11 Glen Boehme               JR BRIDGEWATER-RARI               40-00.50  
 12 Akram-MArch Wiiliams         ELIZABETH                      39-06.00  
 13 Olajuwon Salako           SR COLUMBIA                       39-05.25  
 14 Akeem Polk                JR ELIZABETH                      39-03.00  
 15 Michael Ekpeni            12 UNION                          38-05.50  
 16 Cleefton Paulzin          12 UNION                          37-06.75  
 17 Alan Cruz                 JR PISCATAWAY                     37-06.00  
 18 Rohan Mathur              JR BRIDGEWATER-RARI               35-11.00  
 19 Albert Thomas             JR PERTH AMBOY                    33-08.25  
 20 Galy Sylverne             SR PHILLIPSBURG                   33-01.75  
 21 Austin Bark               SO WATCHUNG HILLS                 32-01.00  
 22 Matthew Keller            JR WATCHUNG HILLS                 31-10.50  
 23 Dustin Ulen               SO WATCHUNG HILLS                 27-03.25