Boys - Grp. 3

Boys 55 Meter Dash Group 3
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Fabian Santiago           SR OAKCREST                6.53       6.50q  3 
  2 Tyrone Parker             JR W WIND-PL NORTH         6.57       6.58q  1 
  3 Darnell Charles           SR OAKCREST                6.70       6.59q  1 
  4 Eric Kahana               SR FREEHOLD BORO           6.60       6.62q  2 
  5 Daryian Miles             12 TEANECK                 6.62       6.64q  3 
  6 Reginald Morton           SR OAKCREST                6.63       6.64q  2 
  7 Kyle Gordon               SR CENTRAL REGIONAL        6.62       6.67q  3 
  8 Jamaad Muse               SO TIMBER CREEK            6.57       6.70q  2 
  9 Greg Caldwell             SR W WIND-PL NORTH         6.58       6.72   1 
 10 Jordan Braxton            JR BRICK TOWNSHIP          6.76       6.75   3 
 11 Mike Lewis                JR W WIND-PL NORTH         6.76       6.78   3 
 12 Hayden Lyons              JR TENAFLY                 6.69       6.82   1 
 13 Meshach Chambers          SR NUTLEY                  6.84       6.83   3 
 14 Kayzemarie Morgan         SR IRVINGTON               6.81       6.84   1 
 15 Michael Washington        SR W WIND-PL SOUTH         6.81       6.84   1 
 16 Wesley Pierce             JR WEST MILFORD            6.77       6.86   2 
 17 Gustavo Familia           JR MEMORIAL (WNY)          6.83       6.88   2 
 18 James Herb                SR W MORRIS MENDHAM        6.88       6.89   2 
 19 Khalief Gravesande        JR IRVINGTON               6.75       6.89   2 
 20 Reed Rech                 JR SHAWNEE                 6.85       6.90   3 
 21 Won Jae (Jay) Rho         JR NV OLD TAPPAN           6.91       6.95   1 
 22 Bryan Ricciardi           SR W MORRIS MENDHAM        6.97       6.96   2 
 23 Joe Clarke                SR IRVINGTON               6.94       7.02   1 
 
Boys 55 Meter Dash Group 3
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Fabian Santiago           SR OAKCREST                6.50       6.48   10   
  2 Darnell Charles           SR OAKCREST                6.59       6.51    8   
  3 Reginald Morton           SR OAKCREST                6.64       6.56    6   
  4 Tyrone Parker             JR W WIND-PL NORTH         6.58       6.58    4   
  5 Eric Kahana               SR FREEHOLD BORO           6.62       6.62    2   
  6 Jamaad Muse               SO TIMBER CREEK            6.70       6.65    1   
  7 Daryian Miles             12 TEANECK                 6.64       6.66  
  8 Kyle Gordon               SR CENTRAL REGIONAL        6.67       6.68  
 
Boys 400 Meter Dash Group 3
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Akmed Muhammad            SR OAKCREST               49.91      49.96   4  10   
  2 Daryian Miles             12 TEANECK                50.72      50.40   4   8   
  3 Chris Banks               SR W WIND-PL NORTH        50.91      50.77   4   6   
  4 Darnell Charles           SR OAKCREST               51.24      50.88   3   4   
  5 Nigel Jones               SR KINGSWAY               51.44      50.92   3   2   
  6 Derrell Manhertz          JR KINGSWAY               50.82      51.11   4   1   
  7 Damien Elliott            12 TEANECK                51.88      51.46   3 
  8 Khalief Gravesande        JR IRVINGTON              51.12      52.27   3 
  9 Dillon Schade             SR W MORRIS CENTRAL       53.10      52.35   2 
 10 James Herb                SR W MORRIS MENDHAM       52.91      52.44   2 
 11 Javis Timberlake          SR JACKSON LIBERTY        53.29      52.57   1 
 12 Nakier Johnson            SO TIMBER CREEK           52.58      52.68   3 
 13 JC McPherson              SR WOODBRIDGE             53.35      52.86   1 
 14 Christian Sylvester       JR JFK - ISELIN           52.79      53.04   2 
 15 Andrew Aboagye            SR MORRISTOWN             53.74      53.21   1 
 16 Darien Morris             JR W WIND-PL SOUTH        53.00      53.28   2 
 17 antoine hardy                PENNSAUKEN             52.31      53.34   3 
 18 Brandon Gregory           SR NV OLD TAPPAN          50.05      53.90   4 
 
Boys 800 Meter Run Group 3
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Aj Chavez                 SR W WIND-PL SOUTH      1:58.42    1:57.34   10   
  2 Veer Bhalla               SR W WIND-PL NORTH      1:58.48    1:58.19    8   
  3 Sean Degnon               SR NV DEMAREST          2:01.10    1:59.22    6   
  4 Derrell Manhertz          JR KINGSWAY             2:02.93    1:59.22    4   
  5 Akmed Muhammad            SR OAKCREST             1:59.35    1:59.37    2   
  6 Eddison Gulama            JR W WIND-PL SOUTH      1:59.48    1:59.46    1   
  7 Bill Dolan                10 CLEARVIEW            1:59.41    1:59.89  
  8 Bruce Robertson           SR PRINCETON            1:59.77    2:00.14  
  9 Thomas Pavarini           JR W MORRIS MENDHAM     2:02.81    2:00.95  
 10 Chris Marco               JR TOMS RIVER SOUTH     1:59.00    2:02.08  
 11 Kyle Davidson             SR NV OLD TAPPAN        2:03.67    2:02.24  
 12 Kadeem Willis             SO IRVINGTON            2:05.09    2:02.45  
 13 Javier Lopez              SR MEMORIAL (WNY)       2:04.01    2:02.84  
 14 eric bulter               SO PENNSAUKEN           2:01.47    2:02.99  
 15 Edward Bohi               JR SENECA               2:02.14    2:03.29  
 16 Jonathan Braun            JR NUTLEY               2:04.58    2:03.94  
 17 Tom Cooke                 SR KINGSWAY             2:03.50    2:04.01  
 18 Gerald Gorman             SR W MORRIS MENDHAM     2:02.57    2:04.53  
 19 Scott Rennalls            SR MOUNT OLIVE          2:01.68    2:04.54  
 20 Sachin Natarajan          SR W WIND-PL NORTH      2:01.22    2:04.99  
 21 michael ippolito          SR NV DEMAREST          2:05.46    2:05.92  
 22 Jesse Kamil               SR TENAFLY              2:05.63    2:06.99  
 23 Robert Stone              SO MILLBURN             2:03.54    2:07.81  
 24 Steven Jentry             SR MEMORIAL (WNY)       2:04.04    2:10.67  
 
Boys 1600 Meter Run Group 3
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Chris Marco               JR TOMS RIVER SOUTH     4:22.54    4:19.59   10   
  2 Jack Riff                 JR W WIND-PL SOUTH      4:29.16    4:23.15    8   
  3 Alex Wiener               SR NV OLD TAPPAN        4:31.14    4:23.76    6   
  4 Gerald Gorman             SR W MORRIS MENDHAM     4:28.16    4:23.83    4   
  5 Robert Stone              SO MILLBURN             4:27.66    4:24.53    2   
  6 Jon Harper                SR PHILLIPSBURG         4:26.53    4:26.10    1   
  7 Alex McGrainer            JR SENECA               4:29.22    4:27.01  
  8 Riley Leder               JR COLTS NECK           4:26.24    4:27.67  
  9 Brian George              SR MIDDLETOWN SOUTH     4:31.34    4:29.03  
 10 Tom Cooke                 SR KINGSWAY             4:23.12    4:31.11  
 11 Logan Macrae              JR ROXBURY              4:36.79    4:33.51  
 12 David Reed                JR W MORRIS CENTRAL     4:34.00    4:37.71  
 13 Alex Maeda                SR W WIND-PL SOUTH      4:33.08    4:37.80  
 14 Cameron Allen             SO TIMBER CREEK         4:32.60    4:40.20  
 15 Adam Ross                 JR FAIR LAWN            4:38.13    4:49.94  
 
Boys 3200 Meter Run Group 3
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Connor Herr               SR SHAWNEE              9:49.13    9:25.83   10   
  2 Tom O'Neill               SO MIDDLETOWN NORTH     9:37.43    9:26.95    8   
  3 Eddie Cunningham          JR W WIND-PL NORTH      9:44.31    9:30.40    6   
  4 Daniel Sheldon            SR W WIND-PL SOUTH      9:33.43    9:33.43    4   
  5 Noah Jacobs               SR LACEY                9:49.86    9:33.93    2   
  6 Danny Lee                 SR W WIND-PL NORTH      9:55.30    9:35.60    1   
  7 Peter Ehmann              SR W MORRIS MENDHAM     9:54.98    9:44.09  
  8 Peter Murray              SR SHAWNEE              9:49.90    9:47.11  
  9 William Maltin            SR NV OLD TAPPAN       10:04.63    9:51.33  
 10 Bernie Joa                SR MEMORIAL (WNY)       9:54.81    9:51.45  
 11 Dan DeBlock               SR WEST MILFORD         9:59.09    9:52.32  
 12 Kevin Duffy               SR MONTVILLE            9:59.94    9:52.81  
 13 Ryan Magnus               JR KINGSWAY             9:55.47    9:55.48  
 14 Jonathan Stouber          SR COLTS NECK           9:50.93    9:55.84  
 15 Mike Secreti              JR PARAMUS             10:06.95    9:57.44  
 16 Paul Ehmann               FR W MORRIS MENDHAM     9:59.17   10:01.74  
 17 Timothy Dole              12 CLEARVIEW           10:04.08   10:04.08  
 18 Riley Leder               JR COLTS NECK           9:56.10   10:04.48  
 19 Brendan Ungemach          SO WAYNE HILLS         10:10.70   10:06.04  
 20 Ethan Alkow               SR NV DEMAREST         10:09.17   10:12.96  
 21 David Reed                JR W MORRIS CENTRAL    10:08.79   10:13.80  
 22 Daniel Anthony            12 CLEARVIEW            9:55.81   10:14.93  
 23 Matt DeShaw               SO MILLBURN             9:56.56   10:21.45  
 
Boys 55 Meter Hurdles Group 3
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Greg Caldwell             SR W WIND-PL NORTH         7.36       7.58q  3 
  2 Eric Kahana               SR FREEHOLD BORO           7.67       7.72q  2 
  3 Greg Biggiani             SR SHAWNEE                 7.85       7.75q  1 
  4 Chase Toliver             JR OAKCREST                7.74       7.77q  1 
  5 Mark Van Teyens           SR WEST MILFORD            7.98       7.91q  2 
  6 Stephen Adkisson          SR OAKCREST                7.89       7.93q  3 
  7 Mezie Emelle                 MONROE                  7.87       7.98q  2 
  8 Josh Gray                 SR TIMBER CREEK            7.92       8.00q  3 
  9 Christian Beauvais        SR OCEAN TOWNSHIP          8.19       8.04   1 
 10 Charles Michaels          SR IRVINGTON               8.27       8.08   3 
 11 Dan Connelly              SR SENECA                  8.09       8.14   1 
 12 Dillon Schade             SR W MORRIS CENTRAL        8.47       8.24   3 
 13 Nicholas Bungay           SR JACKSON LIBERTY         8.20       8.26   2 
 14 Brendan Davidson          SO NV OLD TAPPAN           8.28       8.27   2 
 15 Donyelle Reid             JR W WIND-PL SOUTH         8.22       8.38   3 
 16 Brian Salamanca           JR PARAMUS                 8.60       8.49   2 
 17 Seung Hwang               SO WAYNE HILLS             8.38       8.53   1 
 18 Kamau Dumas               JR MORRISTOWN              8.38       8.58   2 
 19 Antonio Ruggiero          SR MOUNT OLIVE             8.48       8.61   1 
 20 Danny Snogans             SR SOUTH PLAINFIELD        8.47       8.62   2 
 21 Aref Afshar               SR TENAFLY                 8.59       8.74   1 
 22 James McPherson           SR WOODBRIDGE              8.45       8.83   3 
 23 Steven Jentry             SR MEMORIAL (WNY)          8.33      12.00   1 
 
Boys 55 Meter Hurdles Group 3
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Greg Caldwell             SR W WIND-PL NORTH         7.58       7.48   10   
  2 Eric Kahana               SR FREEHOLD BORO           7.72       7.57    8   
  3 Greg Biggiani             SR SHAWNEE                 7.75       7.72    6   
  4 Stephen Adkisson          SR OAKCREST                7.93       7.89    4   
  5 Mezie Emelle                 MONROE                  7.98       7.92    2   
  6 Mark Van Teyens           SR WEST MILFORD            7.91       7.97    1   
  7 Chase Toliver             JR OAKCREST                7.77       8.07  
  8 Josh Gray                 SR TIMBER CREEK            8.00       8.13  
 
Boys 4x400 Meter Relay Group 3
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 OAKCREST                                          3:25.06    3:24.00   4  10   
     1) Fabian Santiago SR              2) Justin Veltri SR               
     3) Darnell Charles SR              4) Akmed Muhammad SR              
  2 WEST WINDSOR-PLAINS NORTH                         3:29.26    3:28.90   4   8   
     1) Greg Caldwell SR                2) Veer Bhalla SR                 
     3) Sachin Natarajan SR             4) Chris Banks SR                 
  3 JACKSON LIBERTY                                   3:32.78    3:29.10   4   6   
     1) Bryon Daniels SR                2) Kindall Whack SR               
     3) Nicholas Eckett JR              4) Javis Timberlake SR            
  4 KINGSWAY                                          3:33.11    3:29.28   3   4   
     1) Derrell Manhertz JR             2) Nigel Jones SR                 
     3) Chris Waller JR                 4) Austin Moore JR                
  5 WEST WINDSOR-PLAINS SOUTH                         3:29.70    3:30.13   4   2   
     1) Aj Chavez SR                    2) Rilwan Pade SR                 
     3) Donyelle Reid JR                4) Eddison Gulama JR              
  6 TIMBER CREEK                                      3:36.09    3:30.85   3   1   
     1) Jamaad Muse SO                  2) Nakier Johnson SO              
     3) Thomas Baker JR                 4) Corey Harrity SR               
  7 PENNSAUKEN                                        3:33.11    3:31.07   3 
     1) Charles Brewer SO               2) antoine hardy                  
     3) zaire harris SO                 4) eric bulter SO                 
  8 WEST MORRIS MENDHAM                               3:33.03    3:32.61   3 
     1) James Herb SR                   2) Christian Kidal-Brandt FR      
     3) Gerald Gorman SR                4) Patrick Carney JR              
  9 IRVINGTON                                         3:30.19    3:32.93   4 
     1) Joe Clarke SR                   2) Charles Michaels SR            
     3) kevin ,gordon                   4) Khalief Gravesande JR          
 10 MOUNT OLIVE                                       3:38.92    3:36.55   2 
     1) Cory Colligan SR                2) Anthony Talanca JR             
     3) Antonio Ruggiero SR             4) Scott Rennalls SR              
 11 MORRISTOWN                                        3:42.47    3:36.55   2 
     1) Andrew Aboagye SR               2) Aidan Keefer SR                
     3) Colin LaPenta SR                4) Josh Bolson JR                 
 12 MIDDLETOWN NORTH                                  3:33.48    3:37.39   3 
     1) TJ Curran SR                    2) Shea McDowell JR               
     3) Troy Prata SR                   4) Matt Russo SR                  
 13 KENNEDY, J. F. ISELIN                             3:41.15    3:39.41   2 
     1) Gleb Kalmykov SR                2) Alec Senatore SO               
     3)                                 4) Christian Sylvester JR         
 14 WINSLOW TOWNSHIP                                  3:42.68    3:39.43   1 
     1) Amir Lewis JR                   2) Jabril Hines JR                
     3) robert douglas                  4) Chris Arthur SO                
 15 SOUTH PLAINFIELD                                  3:41.49    3:39.50   2 
     1) Nick Marrone JR                 2) Chris O'Keefe SR               
     3) James Gerber SR                 4) Danny Snogans SR               
 16 SENECA                                            3:40.37    3:39.97   2 
     1) Dan Connelly SR                 2) Brian Hotz SR                  
     3) David Foley JR                  4) Mike McKay SR                  
 17 MONTVILLE                                         3:47.32    3:49.95   1 
     1) Jared McPherson JR              2) Christian Works SO             
     3) Andrew Tedeschi JR              4) Kevin Duffy SR                 
 -- PASSAIC VALLEY                                    3:46.86        DNF   1 
     1) Joshua Tedesco JR               2) Justin Rivera SO               
     3) Jesse Rivera SO                 4) Fedele Gallo SR                
 
Boys High Jump Group 3
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Brandon Grayson           SR TIMBER CREEK         6-04.00    6-04.00   10   
  2 antwan dickerson          SO PENNSAUKEN           6-02.00   J6-04.00    8   
  3 Johnathan Pangborn        SR JACKSON LIBERTY      6-04.00    6-02.00    6   
  4 Jared Dalponte            JR OAKCREST             6-00.00   J6-02.00    4   
  5 Daniel Jefferson          JR OAKCREST             6-00.00    6-00.00    2   
  6 Alex Grimes               SR TIMBER CREEK         6-00.00   J6-00.00    1   
  7 Eric Shorter              SR PRINCETON            6-02.00    5-10.00  
  7 Isiah Portee              SR IRVINGTON            5-10.00    5-10.00  
  7 Mark Van Teyens           SR WEST MILFORD         5-08.00    5-10.00  
 10 Nick Cioletti             SR W MORRIS CENTRAL     5-08.00    5-08.00  
 10 Dhruv Patel               JR W WIND-PL NORTH      5-10.00    5-08.00  
 10 Andy Onorato              SR SENECA               5-08.00    5-08.00  
 10 Michael Maulback          SR MORRISTOWN           5-10.00    5-08.00  
 -- Jared McPherson           JR MONTVILLE            5-04.00         NH  
 -- Alex Ocansey              12 TEANECK              5-06.00         NH  
 -- Chris Clark               12 NORTH. HIGHLANDS     5-04.00         NH  
 -- Jeremy Barbara            JR WAYNE VALLEY         5-04.00         NH  
 -- Dylan Bailey              JR CENTRAL REGIONAL     6-00.00         NH  
 -- Chris Smith                  WALL                 5-06.00         NH  
 -- Adam Fayed                SR JACKSON LIBERTY      5-04.00         NH  
 
Boys Pole Vault Group 3
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Nicholas Eckett           JR JACKSON LIBERTY     13-06.00   14-00.00   10   
  2 Eric Geider               JR NV DEMAREST         13-00.00   13-06.00    8   
  3 Zach Winters              SR SHAWNEE             13-06.00  J13-06.00    6   
  4 Christopher Forte         SR MORRISTOWN          13-00.00   13-00.00    3   
  4 Edward Albright           JR OCEAN CITY          12-00.00   13-00.00    3   
  6 Nicholas Gemino           SR BURLINGTON TWP.     13-00.00   12-06.00    1   
  7 Eliot Perez               SR CENTRAL REGIONAL    11-00.00   12-00.00  
  7 James Gerber              SR SOUTH PLAINFIELD    12-06.00   12-00.00  
  9 Johnathan Pangborn        SR JACKSON LIBERTY     11-06.00   11-06.00  
  9 Ivory Yorker              JR KINGSWAY            11-00.00   11-06.00  
  9 Abe Meisel                12 PRINCETON           10-06.00   11-06.00  
 12 Jesse Deffler             JR SOUTH PLAINFIELD    11-06.00   11-00.00  
 12 Angelo Adamo              JR ROXBURY             11-06.00   11-00.00  
 -- Max Gallo                 SO FAIR LAWN           10-00.00         NH  
 -- Chris Flores              SO ROXBURY              9-00.00         NH  
 -- Gary Li                   SR NV DEMAREST         12-00.00         NH  
 -- Alex Toppo                SR PARAMUS             10-06.00         NH  
 -- Steven Segal              SR HIGHTSTOWN          10-00.00         NH  
 -- Kevin Guilfoyle           FR JACKSON LIBERTY      9-06.00         NH  
 -- Nick Marrone              JR SOUTH PLAINFIELD     9-06.00         NH  
 -- Alex Roby                 JR TOMS RIVER SOUTH    10-06.00         NH  
 -- Joe Govea                 SO TOMS RIVER SOUTH    11-00.00         NH  
 
Boys Shot Put Group 3
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Andrew Trumbetti          SO NV DEMAREST         54-07.00   54-11.00   10   
  2 Robert Woods              SR SENECA              51-02.00   51-08.75    8   
  3 Quanzell Lambert          SR TIMBER CREEK        51-08.00   51-00.25    6   
  4 Grant Sanchez             JR MONTVILLE           50-09.25   49-05.75    4   
  5 Jerrick Zhang             JR W WIND-PL NORTH     49-01.00   49-05.00    2   
  6 Hunter Norman             SR NV OLD TAPPAN       49-01.75   48-00.75    1   
  7 David Liebowitz           SR MONTVILLE           47-04.50   46-07.75  
  8 Jung Mi Youn              JR NV OLD TAPPAN       45-11.75   45-04.75  
  9 Chris Burke               SR SCOTCH PLAINS-FA    43-07.00   44-04.50  
 10 Albert Labagnara          SR CENTRAL REGIONAL    43-08.00   43-10.50  
 11 Ramsey Abdeljaber         JR SOUTH PLAINFIELD    43-05.75   42-11.00  
 12 Tim Brennan               JR PRINCETON           50-07.00   42-10.25  
 13 Zachary Styczynski        SR COLTS NECK          41-00.00   41-09.50  
 14 Mike Phillips             JR WINSLOW TOWNSHIP    44-02.00   41-08.50  
 15 Rishab Sud                SR HIGHTSTOWN          41-09.75   40-09.50  
 16 Domenic Iannaccone        SR NORTH. HIGHLANDS    43-07.75   40-01.00  
 17 Christopher Desch         SR JFK - ISELIN        42-04.00   39-01.00  
 18 Sean Wukitsch             SO MORRISTOWN          40-04.75   38-10.50  
 19 Ryan Morford              SR MIDDLETOWN NORTH    39-07.00   37-08.50  

 Male Team Scores                                
           Place Name                           Year School        Points
      =====================================================================
               1 OAKCREST                            4314              60  
               2 WEST WINDSOR-PLAINS NORTH           3330              45  
               3 WEST WINDSOR-PLAINS SOUTH           3420              25  
               4 NORTHERN VALLEY DEMAREST            1312              24  
               5 JACKSON LIBERTY                     2340              22  
               5 SHAWNEE                             4416              22  
               7 TIMBER CREEK                        4323              19  
               8 KINGSWAY                            4215              11  
               9 FREEHOLD BORO                       325               10  
               9 TOMS RIVER SOUTH                    4318              10  
              11 PENNSAUKEN                          4414               8  
              11 SENECA                              4240               8  
              11 MIDDLETOWN NORTH                    3411               8  
              11 TEANECK                             1417               8  
              15 NORTHERN VALLEY OLD TAPPAN          1313               7  
              16 WEST MORRIS MENDHAM                 2220               4  
              16 MONTVILLE                           234                4  
              18 MORRISTOWN                          236                3  
              18 OCEAN CITY                          4315               3  
              20 LACEY                               439                2  
              20 MONROE                              3312               2  
              20 MILLBURN                            233                2  
              23 BURLINGTON TOWNSHIP                 414                1  
              23 PHILLIPSBURG                        2412               1  
              23 WEST MILFORD                        1421               1