New Jersey's Past Week of Elite Performances


Here are the best performances by New Jersey athletes at meets during week 3.

Coach Glynn Holiday Relay Carnival

Ocean Breeze Track and Field Facility Staten Island, NY
Dec 28, 2017
1,119 Total Performances (970 NJ)

Elite Performances

Girls (18)
55m F 1 1st 7.27 Amahri Boyce North Star Academy
55m F 1 2nd 7.38 Shanelle Colmon East Brunswick HS
55m p 1 1st 7.31 Amahri Boyce North Star Academy
200m F 3 1st 25.73 Amahri Boyce North Star Academy
200m F 1 3rd 26.31 Nyjah Young-Bey Montclair HS
600m F 1 1st 1:33.70 Victoria Vanriele Governor Livingston HS
1000m F 1 1st 3:07.77 Meghan Hessler Montclair HS
3200m F 1 1st 11:14.35 Amanda Stone Monmouth Reg. HS
3200m F 1 2nd 11:22.64 Madeline Barney Indian Hills HS
3200m F 1 4th 11:32.10 Samantha Ragenklint Monmouth Reg. HS
3200m F 1 5th 11:34.60 Daisy Liljegren Northern Highlands Reg. HS
3200m F 1 6th 11:35.84 Shannon Goria River Dell HS
3200m F 1 9th 11:45.37 Kellie O'Donnell River Dell HS
4x800m F 1 1st 9:59.18 Rumson-Fair Haven HS
4x800m F 1 2nd 10:00.22 River Dell HS
HJ F 1 1st 5-8 Jenna Rogers Rutherford HS
PV F 1 1st 11-0 Lauren Saifi Governor Livingston HS
S F 1 1st 43-3.5 Shelby Bigsby Montclair HS
Boys (24)
55m F 1 1st 6.55 Desmond Stevens Lincoln HS
55m p 3 1st 6.59 Desmond Stevens Lincoln HS
200m F 1 1st 22.85 Dante Artis Malcolm X Shabazz HS
200m F 1 2nd 22.85 Joshua Cadet Cranford HS
400m F 1 1st 50.70 Marvin Polynice Rahway HS
400m F 1 3rd 51.30 Raul Torres Rahway HS
400m F 2 4th 51.31 Larry McCullum Piscataway Twp HS
400m F 2 5th 51.38 Kevin Milligan-Tinker Cherokee HS
600m F 1 1st 1:23.17 Luis Peralta Passaic HS
600m F 1 2nd 1:24.73 Jack Bunting Summit HS
600m F 1 4th 1:26.12 Pape Yanka Central HS
600m F 1 5th 1:26.29 Corey Girard Indian Hills HS
1000m F 1 1st 2:35.06 Kevin Heredia Clifton HS
1000m F 1 2nd 2:35.18 Chris Smith Edison HS
3200m F 1 1st 9:39.76 Steven Fiumefreddo Indian Hills HS
3200m F 1 2nd 9:39.76 Justin Kelly Cherokee HS
3200m F 1 3rd 9:45.69 Brayan Olivares Passaic HS
4x200m F 1 1st 1:32.03 Elizabeth HS
4x200m F 1 2nd 1:32.30 Piscataway Twp HS
4x200m F 2 4th 1:33.20 Lincoln HS
4x200m F 1 5th 1:33.27 Malcolm X Shabazz HS
4x800m F 1 1st 8:20.68 East Brunswick HS
4x800m F 1 2nd 8:20.89 Rahway HS
HJ F 1 1st 6-7 Jadon Watson J F Kennedy HS - Paterson

Len Pietrewicz Invitational

The Armory Track & Field Center New York, NY
Dec 30, 2017
1,021 Total Performances (970 NJ)

Elite Performances

Girls (19)
300m F 1 2nd 42.77 Ashley Struck Jefferson Twp. HS
600m F 1 1st 1:39.26 Brooke Riedy Hunterdon Central HS
600m F 1 2nd 1:39.33 Karly Forker Roxbury HS
600m F 1 3rd 1:40.34 Bridget Doherty Roxbury HS
600m F 3 4th 1:40.52 Morgan Lyons Ridge HS
600m F 1 5th 1:41.24 Essence Baker South Brunswick HS
600m F 1 6th 1:41.39 Carly Nicholson Delsea Reg. HS
600m F 1 7th 1:42.29 Kelli Molnar Middletown North HS
1000m F 1 1st 3:01.02 Abby Loveys Randolph HS
1600m F 1 2nd 5:18.27 Kaitlyn Van Baalen Ridge HS
1600m F 1 3rd 5:19.08 Lucy Jeffs Mendham HS
1600m F 1 4th 5:19.95 Shana Fitzmaurice Ranney School
4x51.5SHR F 1 1st 32.84 Summit HS
4x51.5SHR F 1 2nd 33.01 Randolph HS
4x51.5SHR F 1 3rd 33.97 Sparta HS
4x200m F 1 1st 1:47.79 South Brunswick HS
4x400m F 1 1st 4:07.34 Ridge HS
PV F 1 1st 11-7 Ashley Preston Delsea Reg. HS
S F 1 1st 43-1 Shelby Bigsby Montclair HS
Boys (18)
600m F 1 1st 1:24.09 Colin Hall Mendham HS
600m F 2 2nd 1:24.26 Michael Szwed Delsea Reg. HS
600m F 1 3rd 1:24.78 Frankie Marrone Middletown North HS
600m F 2 4th 1:25.63 Amil Khattar Ridge HS
600m F 2 5th 1:25.95 Brett Asay Ridge HS
600m F 1 6th 1:26.19 Matthew Bacchi South Brunswick HS
600m F 1 7th 1:26.59 Maxwell Page Voorhees HS
1000m F 1 1st 2:31.87 Justin Cornetta Hunterdon Central HS
1000m F 1 2nd 2:32.75 Chris Romero Voorhees HS
1000m F 1 3rd 2:39.14 Joseph Guerrieri Middletown North HS
1600m F 1 1st 4:25.88 Jack Stanley Mendham HS
1600m F 1 2nd 4:28.24 Val Figueira Mendham HS
1600m F 1 3rd 4:29.48 Colin Logsdon Chatham HS
4x400m F 1 1st 3:29.68 Mendham HS
HJ F 1 1st 6-6 Soham Kolli Randolph HS
LJ F 1 1st 22-4 Garrett Robinson Bridgewater-Raritan HS
TJ F 1 1st 47-1 Khaliel Burnett Delsea Reg. HS
TJ F 1 2nd 45-6 Garrett Robinson Bridgewater-Raritan HS

Ocean Breeze Holiday Festival

Ocean Breeze Track and Field Facility Staten Island, NY
Dec 30, 2017
1,565 Total Performances (479 NJ)

Elite Performances

Girls (16)
55m F 1 3rd 7.18 Lauren Princz Egg Harbor Twp HS
55m F 1 5th 7.34 Amahri Boyce North Star Academy
55m F 1 7th 7.37 Chidumga Nkulume Union HS
55m p 7 2nd 7.29 Azariah Grantham Union HS
55m p 7 3rd 7.32 Lauren Princz Egg Harbor Twp HS
55m p 3 6th 7.37 Chidumga Nkulume Union HS
55m p 5 8th 7.38 Amahri Boyce North Star Academy
400m F 1 5th 56.95 Aliyah Taylor Rancocas Valley Reg HS
400m F 1 6th 58.96 Chidumga Nkulume Union HS
400m F 2 8th 59.30 Trinity Eason Woodbridge HS
4x200m F 1 2nd 1:44.10 Egg Harbor Twp HS
4x200m F 1 5th 1:48.22 Union HS
4x200m p 4 3rd 1:45.63 Egg Harbor Twp HS
4x200m p 5 5th 1:48.40 Rancocas Valley Reg HS
4x200m p 1 6th 1:48.81 Union HS
WT F 1 4th 41-4.25 Bryanna Wilson Howell HS
Boys (15)
55m F 1 4th 6.61 Nnadozie Obi Union HS
400m F 2 5th 50.81 Zachery Hall Matawan Reg. HS
400m F 2 7th 51.25 Adam Khriss Secaucus HS
2Mile F 1 2nd 9:36.12 Matthew Santamaria West Windsor-Plainsboro North HS
55H F 1 2nd 7.52 Isaiah Greene West Side HS
4x200m F 1 2nd 1:30.83 West Side HS
4x200m F 1 4th 1:33.10 Egg Harbor Twp HS
4x200m p 1 2nd 1:32.54 West Side HS
4x200m p 3 6th 1:32.97 Egg Harbor Twp HS
4x200m p 5 7th 1:32.99 Camden HS
SMR F 1 2nd 3:37.68 West Windsor-Plainsboro North HS
SMR F 2 3rd 3:37.94 Matawan Reg. HS
SMR F 2 4th 3:40.52 Rancocas Valley Reg HS
DMR F 1 1st 10:34.73 Freehold Township HS
DMR F 1 3rd 10:43.61 West Windsor-Plainsboro North HS

9th Annual Super Essex Conference Indoor Championships

Ocean Breeze Track and Field Facility Staten Island, NY
Dec 23, 2017
953 Total Performances

Elite Performances

Girls (12)
55m F 1 1st 7.39 Amahri Boyce North Star Academy
200m F 6 1st 25.99 Nyjah Young-Bey Montclair HS
200m F 8 1st 26.00 Amahri Boyce North Star Academy
400m F 6 1st 59.99 Briana Reckling Columbia HS
400m F 5 1st 58.03 Reanda Richards West Essex HS
800m F 2 1st 2:22.36 Reanda Richards West Essex HS
3200m F 1 1st 11:46.44 Meghan Hessler Montclair HS
55H F 1 1st 8.46 Reanda Richards West Essex HS
55H p 3 1st 8.48 Reanda Richards West Essex HS
4x400m F 2 1st 4:10.14 Columbia HS
4x400m F 2 2nd 4:11.08 West Orange HS
S F 1 1st 44-3 Shelby Bigsby Montclair HS
Boys (16)
55m F 1 1st 6.43 Akeem Lindo East Orange Campus
55m F 1 1st 6.60 Isaiah Greene West Side HS
55m p 5 1st 6.55 Akeem Lindo East Orange Campus
200m F 7 1st 21.73 Akeem Lindo East Orange Campus
200m F 7 1st 22.65 Isaiah Greene West Side HS
200m F 7 2nd 22.66 Dominic Dazzell East Orange Campus
200m F 5 2nd 22.85 Dante Artis Malcolm X Shabazz HS
200m F 7 3rd 22.84 Fayeson Carney East Orange Campus
400m F 7 1st 49.56 Nick Parisi Seton Hall Prep
400m F 7 2nd 49.66 Kishaun Richardson East Orange Campus
400m F 7 3rd 49.99 Immyouri Etienne East Orange Campus
55H F 1 1st 7.35 Akeem Lindo East Orange Campus
55H F 1 1st 7.54 Isaiah Greene West Side HS
55H F 1 2nd 7.69 Al-Tariq Dunson East Orange Campus
55H p 2 1st 7.37 Akeem Lindo East Orange Campus
55H p 3 1st 7.66 Isaiah Greene West Side HS

NJCTC Winter Relays

The Armory Track & Field Center New York, NY
Dec 28, 2017
336 Total Performances

Elite Performances

Girls (11)
4x51.5SHR F 1 1st 31.94 Union Catholic Reg. HS
4x51.5SHR F 1 2nd 33.14 Paramus Catholic HS
4x200m F 1 1st 1:46.40 Union Catholic Reg. HS
4x200m F 1 2nd 1:47.40 Paramus Catholic HS
4x400m F 1 1st 4:00.90 Union Catholic Reg. HS
SMR F 1 1st 4:19.80 Union Catholic Reg. HS
SMR F 1 2nd 4:20.40 Pope John XXIII HS
DMR F 1 1st 12:32.40 Union Catholic Reg. HS
LJ F 1 1st 17-8.5 Lorretta Owoh Notre Dame HS
TJ F 1 1st 37-8.5 Tiffany Bautista Paramus Catholic HS
TJ F 1 2nd 36-5 Isabelle Dely Paramus Catholic HS
Boys (10)
4x200m F 1 1st 1:31.80 Union Catholic Reg. HS
4x200m F 1 2nd 1:32.10 St. Benedict's Prep
4x200m F 1 3rd 1:32.50 Paramus Catholic HS
4x400m F 1 1st 3:26.80 Union Catholic Reg. HS
4x400m F 1 2nd 3:30.40 St. Benedict's Prep
SMR F 1 1st 3:33.10 St. Benedict's Prep
SMR F 1 2nd 3:38.20 Bergen Catholic HS
DMR F 1 1st 10:43.70 Pope John XXIII HS
DMR F 1 2nd 10:46.70 St. Peter's Prep
S F 1 1st 53-10.5 Brandon Patterson Union Catholic Reg. HS

Marine Corps Holiday Classic

The Armory Track & Field Center New York, NY
Dec 29, 2017
3,637 Total Performances (865 NJ)

Elite Performances

Girls (7)
55m F 1 5th 7.38 Jaela Thomas Brick Memorial HS
300m F 3 10th 41.61 Kaira Brown Kent Place School
400m F 1 6th 58.20 Kaira Brown Kent Place School
800m F 1 2nd 2:12.18 Victoria Vanriele Governor Livingston HS
4x200m p 5 14th 1:48.93 Elizabeth HS
HJ F 1 3rd 5-4 Kenady Wilson Willingboro HS
TJ F 1 4th 38-0 Samantha Lopes Wallkill Valley HS
Boys (13)
200m F 1 4th 22.51 Giano Roberts North Bergen HS
200m p 31 6th 22.82 Giano Roberts North Bergen HS
200m p 6 7th 22.83 Dominic Dazzell East Orange Campus
300m F 3 1st 34.05 Akeem Lindo East Orange Campus
400m F 6 1st 50.33 Abdolahe Diawara Toms River North HS
400m F 2 4th 51.37 Emeron Hernandez-Mayers Toms River North HS
400m F 2 5th 51.40 Daniel Fenton Millville HS
55H F 1 5th 7.63 Giano Roberts North Bergen HS
4x200m F 1 2nd 1:32.38 Deptford HS
4x200m p 3 1st 1:32.84 Deptford HS
4x200m p 1 9th 1:34.27 Willingboro HS
SMR F 1 1st 3:30.94 East Orange Campus
4x800m F 1 3rd 8:19.61 Kingsway HS

Pearl River Holiday Festival

Rockland CC Suffern, NY
Dec 27, 2017
1,875 Total Performances (348 NJ)

Elite Performances

Girls (9)
600Y F 1 3rd 1:33.40 Kayleigh Furth Newton HS
600Y F 1 9th 1:38.30 Sophia Beutel Westwood HS
600Y F 1 28th 1:43.20 Yesica Ortega New Brunswick HS
600Y F 1 33rd 1:46.20 Rachel Ramos Garfield HS
600Y F 1 41st 1:49.30 Crystal Guglielmo Westwood HS
600Y F 1 43rd 1:50.60 Kass Wojcik Newton HS
600Y F 1 45th 1:50.90 Kirsten Williams Secaucus HS
600Y F 1 54th 1:55.10 Isabella Marini Westwood HS
600Y F 1 59th 1:58.70 Peyton Mann Garfield HS
Boys (2)
300Y F 1 1st 32.64 Noah Sharp Newton HS
LJ F 1 1st 22-11.75 Rohan Senkesi Secaucus HS

Track Universe HS Invitational

The Armory Track & Field Center New York, NY
Dec 28, 2017
153 Total Performances (129 NJ)

Elite Performances

Girls (3)
TJ F 1 1st 36-10.25 Lauren Stern Mahwah HS
PV F 1 1st 11-0 Nicole Lester Ridgewood HS
PV F 1 2nd 11-0 Amanda Katz Ramapo HS
Boys (5)
400m F 1 1st 50.64 Nadale Buntin J P Stevens HS
800m F 1 1st 1:58.30 Sean Dolan Hopewell Valley HS
1600m F 1 1st 4:27.30 Teddy Meredith Hopewell Valley HS
1600m F 1 2nd 4:29.00 Tim Dolan Hopewell Valley HS
PV F 1 1st 14-6 Tyler Hrbek Northern Valley HS - Old Tappan

North Shore HS Invitational

The Armory Track & Field Center New York, NY
Dec 26, 2017
2,308 Total Performances (132 NJ)

Elite Performances

Girls (3)
300m F 3 6th 42.38 Yah-sha-rah Brathwaite Elizabeth HS
300m F 2 9th 42.58 Alexis Peterson Rahway HS
4x400m F 2 3rd 4:09.40 Elizabeth HS
Boys (5)
300m F 2 5th 36.28 Jerrish Halsey Rahway HS
600m F 1 4th 1:24.97 Marvin Polynice Rahway HS
600m F 1 6th 1:25.44 Jarrett Gentles West Side HS
55H F 1 1st 7.64 Isaiah Greene West Side HS
55H p 1 1st 7.67 Isaiah Greene West Side HS

Somerset County Championships

Lehigh University Track Bethlehem, PA
Dec 28, 2017
362 Total Performances

Elite Performances

Girls (3)
4x55SHR F 1 1st 34.97 Franklin Twp. HS
HJ F 1 1st 5-4 Abrianna Barrett Montgomery HS
PV F 1 1st 11-6 Caroline Dannenbaum Pingry School
Boys (2)
S F 1 1st 59-2 C.j. Licata Gill St. Bernard's School
S F 1 2nd 54-10.5 Tarek Elkabbani Hillsborough HS

SJTCA Winter Meet #2

John Bennett Indoor Sports Complex Toms River, NJ
Dec 27, 2017
549 Total Performances

Elite Performances

Girls (5)
200m F 12 1st 26.31 Jewel Ash Eastern Reg. HS
1600m F 3 1st 5:17.62 Madison Coppolino Sterling HS
4x51.5SHR F 3 1st 32.62 Eastern Reg. HS
4x51.5SHR F 3 2nd 34.11 Mainland Regional HS
HJ F 1 1st 5-4 Jade Pope Pennsauken HS

Ursinus College Holiday High School Open

Floy Lewis Bakes Field House @ Ursinus College Collegeville, PA
Dec 23, 2017
1,330 Total Performances (219 NJ)

Elite Performances

200m F 1 1st 25.96 Dennisha Page Woodrow Wilson HS
PV F 1 1st 11-0 Ashley Preston Delsea Reg. HS
Boys (2)
TJ F 1 1st 45-4.5 Khaliel Burnett Delsea Reg. HS
S F 1 1st 53-8 Bill Goldsborough Delsea Reg. HS

SJTCA Winter Meet #3

John Bennett Indoor Sports Complex Toms River, NJ
Dec 30, 2017
549 Total Performances

Elite Performances

Girls (2)
3200m F 1 1st 11:43.87 Kayla Rosario Sayreville HS
HJ F 1 1st 5-4 Jade Pope Pennsauken HS
Boys (2)
4x400m F 2 1st 3:29.78 Pennsauken HS
S F 1 1st 55-10.75 Kamron Kobolak Cinnaminson HS

Robert J. Burdette Indoor Classic

Lehigh University-Philip Rauch Fieldhouse Bethlehem, PA
Dec 27, 2017
847 Total Performances (10 NJ)

Elite Performances

Girls (3)
60m F 1 2nd 7.68 Sydney Hawkins Phillipsburg HS
60m p 7 3rd 7.79 Sydney Hawkins Phillipsburg HS
200m F 8 1st 26.22 Sydney Hawkins Phillipsburg HS

Merli Invitational

John Bennett Indoor Sports Complex Toms River, NJ
Dec 23, 2017
839 Total Performances

Elite Performances

Boys (2)
55m F 1 1st 6.59 Giano Roberts North Bergen HS
400m F 10 1st 51.33 Edgardo Villafane North Plainfield HS

Christa Racine Invitational

Drew University Madison, NJ
Dec 27, 2017
1,188 Total Performances

Elite Performances

Girls (1)
1600m F 1 1st 5:18.37 Sydney Bradle Mount Olive HS
Key
F Finals
s Semi-finals
q Quarter-finals
p Prelims
National Gold Elite
National Silver Elite

Performances above met the MileSplit US Second Team standard.

Comments