East Coast Cross Country Championships 2020

Holmdel, NJ

Elite Performances

48 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
5000 Meter Run 17:25.90 Kate Wiser Pomperaug High
5000 Meter Run 17:46.70 Charlotte Bednar Garden State Track Club
5000 Meter Run 17:59.60 Sydney Masciarelli Marianapolis Preparatory School
5000 Meter Run 18:10.80 Jenna Mulhern West Chester Henderson
5000 Meter Run 18:27.50 Christina Allen River Dell HS
5000 Meter Run 18:44.00 Emma McGill Voorhees HS
5000 Meter Run 18:48.10 Chloe Scrimgeour Conard High
5000 Meter Run 18:49.50 McKinley Fielding Carthage
5000 Meter Run 18:51.70 Mari Noble Greenwich High School
5000 Meter Run 18:54.50 Caroline Mehlhorn Montgomery HS
5000 Meter Run 18:56.00 Lilly Shapiro Colts Neck HS
5000 Meter Run 19:01.00 Leonni Griffin Shaker
5000 Meter Run 19:01.60 Miranda Lorsbach Garden State Track Club
5000 Meter Run 19:06.50 Sarah Naticchia Haddonfield Memorial HS
5000 Meter Run 19:08.40 Camryn Wennersten Garden State Track Club
5000 Meter Run 19:09.30 Rose Coats Unattached - NY
5000 Meter Run 19:11.90 Candace Tytler Irondequoit
5000 Meter Run 19:15.20 Brynn Bernard South Lewis
5000 Meter Run 19:18.30 Lindsay Hausman Kent Place School
5000 Meter Run 19:19.20 Anna Steffen Daniel Hand High School
5000 Meter Run 19:19.90 Katherine Sanderson Hall High School
5000 Meter Run 19:20.10 Allison Colflesh Haddonfield Memorial HS
5000 Meter Run 19:22.10 Rylee Davis Bethlehem Central
5000 Meter Run 19:23.90 Kathryn Altieri Susan E. Wagner
5000 Meter Run 19:25.10 Nora Holmes Hall High School
5000 Meter Run 19:26.20 Kate Hurst Academy Of The Holy Angels
5000 Meter Run 19:28.90 Sophie Steidle Garden State Track Club
5000 Meter Run 19:33.40 Ava Graham Bethel High School
5000 Meter Run 19:35.50 Jordan Reed State College Area High School
5000 Meter Run 19:36.20 Lily Oliver Toms River South HS
5000 Meter Run 19:37.80 Aubrey Pierontoni Kingsway HS
5000 Meter Run 19:40.20 Addison Schmidt North Hunterdon HS
5000 Meter Run 19:41.90 Grace Michaud Southington High School
5000 Meter Run 19:43.00 Payton Weiner Haddonfield Memorial HS
5000 Meter Run 19:43.40 Alexa Doe South Jefferson
HS Boys Mark Athlete Team
5000 Meter Run 15:40.00 Nicholas Bendtsen Wolcott High School
5000 Meter Run 15:40.50 Gavin Sherry Conard High
5000 Meter Run 16:00.30 Callum Sherry Conard High
5000 Meter Run 16:05.50 Vidhur Polam South Brunswick HS
5000 Meter Run 16:08.70 Matt Bogdan Colts Neck HS
5000 Meter Run 16:10.10 Gitch Hayes LaSalle Institute (Troy)
5000 Meter Run 16:11.70 Aidan Puffer Manchester High School
5000 Meter Run 16:13.60 Gavin Ehlers Westhampton Beach
5000 Meter Run 16:14.50 Caleb Bender Skaneateles
5000 Meter Run 16:18.40 Brady Shute Woodbury HS
5000 Meter Run 16:23.60 Charles Namiot Ridgefield High School
5000 Meter Run 16:26.60 Michael Martin St. Rose HS
5000 Meter Run 16:29.40 Mike Fama Warren Hills HS