Elite Performances

58 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
1600 Meter Run Finals 5:14.27 Abby Granrath Union Catholic Reg. HS
200 Meter Dash Finals 25.31 Chaa-nah-yah Brathwaite Elizabeth HS
200 Meter Dash Finals 25.46 Chidumga Nkulume Union Catholic Reg. HS
200 Meter Dash Finals 25.70 Christiana Nwachuku Kent Place School
200 Meter Dash Finals 25.76 Azariah Grantham Union HS
200 Meter Dash Finals 25.92 Joy Enaohwo Union HS
200 Meter Dash Finals 26.21 Sydney McDonald Union Catholic Reg. HS
3200 Meter Run Finals 11:34.21 Abby Granrath Union Catholic Reg. HS
3200 Meter Run Finals 11:39.37 Sarah Abood Union Catholic Reg. HS
400 Meter Dash Finals 57.37 Chidumga Nkulume Union Catholic Reg. HS
400 Meter Dash Finals 58.39 Christiana Nwachuku Kent Place School
400 Meter Dash Finals 58.52 Jenai Berry Scotch Plains-Fanwood HS
400 Meter Dash Finals 59.40 Julia Jackson Scotch Plains-Fanwood HS
400 Meter Dash Finals 59.74 Maameyaa Nyinah Union Catholic Reg. HS
4x400 Meter Relay Finals 3:59.59 Relay Team Union Catholic Reg. HS
4x400 Meter Relay Finals 4:04.79 Relay Team Rahway HS
55 Meter Hurdles Finals 8.41 Alexus Smith Rahway HS
55 Meter Hurdles Finals 8.49 Felicia A Quainoo Union Catholic Reg. HS
55 Meter Dash Finals 7.16 Joy Enaohwo Union HS
55 Meter Dash Finals 7.17 Christiana Nwachuku Kent Place School
55 Meter Dash Prelims 7.24 Christiana Nwachuku Kent Place School
55 Meter Dash Prelims 7.25 Joy Enaohwo Union HS
55 Meter Dash Prelims 7.29 Chaa-nah-yah Brathwaite Elizabeth HS
55 Meter Dash Finals 7.29 Chaa-nah-yah Brathwaite Elizabeth HS
55 Meter Dash Prelims 7.38 Ajanae Thompson Union Catholic Reg. HS
55 Meter Dash Finals 7.38 Ajanae Thompson Union Catholic Reg. HS
800 Meter Run Finals 2:09.41 Victoria Vanriele Governor Livingston HS
800 Meter Run Finals 2:19.61 Morgan Williams Union Catholic Reg. HS
800 Meter Run Finals 2:20.24 Maggie Stanton Kent Place School
800 Meter Run Finals 2:20.28 Zamira Ysaac Union Catholic Reg. HS
800 Meter Run Finals 2:20.52 Ashleigh Patterson Union Catholic Reg. HS
High Jump Finals 5-4 A'Liyah Thomas Union Catholic Reg. HS
High Jump Finals 5-6.5 Carly Tarentino A. L. Johnson HS
Long Jump Finals 17-8.5 Alexandra Bonn Union Catholic Reg. HS
Long Jump Finals 18-9.5 A'Liyah Thomas Union Catholic Reg. HS
Shot Put Finals 40-1.5 Story Young Rahway HS
HS Boys Mark Athlete Team
1600 Meter Run Finals 4:25.65 Myles Plummer Union Catholic Reg. HS
1600 Meter Run Finals 4:26.05 Christian Cadmus New Providence HS
1600 Meter Run Finals 4:28.51 Jacob Pantoya Summit HS
1600 Meter Run Finals 4:28.98 Will McGlynn Westfield HS
200 Meter Dash Finals 22.23 Greg McQueen Elizabeth HS
200 Meter Dash Finals 22.41 Delano Gooden Union HS
200 Meter Dash Finals 22.43 Antonio Roopchand Elizabeth HS
200 Meter Dash Finals 22.83 Tyhir Jones Union Catholic Reg. HS
200 Meter Dash Finals 22.98 Connor Cooper Union Catholic Reg. HS
400 Meter Dash Finals 49.55 Elijah Brown Union Catholic Reg. HS
400 Meter Dash Finals 49.73 Tyhir Jones Union Catholic Reg. HS
400 Meter Dash Finals 50.29 Bayyan Dallas Union HS
400 Meter Dash Finals 50.35 Antonio Roopchand Elizabeth HS
400 Meter Dash Finals 51.33 Greg Lordi A. L. Johnson HS
4x400 Meter Relay Finals 3:21.28 Relay Team Union HS
4x400 Meter Relay Finals 3:25.53 Relay Team Union Catholic Reg. HS
4x400 Meter Relay Finals 3:27.92 Relay Team Elizabeth HS
4x400 Meter Relay Finals 3:28.13 Relay Team Rahway HS
55 Meter Dash Finals 6.58 Zion Marshall Linden HS
55 Meter Dash Finals 6.59 Greg McQueen Elizabeth HS
800 Meter Run Finals 1:58.40 Myles Plummer Union Catholic Reg. HS
Pole Vault Finals 14-6 Conor Reilly Union Catholic Reg. HS