Elite Performances
269 performances met the MileSplit US Second Team standard.
HS Girls | Mark | Athlete | Team |
---|---|---|---|
100 Meter Hurdles Finals | 13.67 | Charmaine Walker | Plainfield HS |
100 Meter Hurdles Finals | 13.92 | Kim Turko | J P Stevens HS |
100 Meter Hurdles Finals | 14.02 | Natasha Clary | Plainfield HS |
100 Meter Hurdles Finals | 14.10 | Lanyka Brown | Metuchen HS |
100 Meter Hurdles Finals | 14.53 | Nikiya Reid | Trenton Central HS |
100 Meter Hurdles Finals | 14.59 | Lawanda Goodwine | Highland Reg HS |
100 Meter Hurdles Finals | 14.60 | Erika Smith | Neptune HS |
100 Meter Hurdles Finals | 14.66 | Sherese Price | Pleasantville HS |
100 Meter Hurdles Prelims | 14.67 | Erika Smith | Neptune HS |
100 Meter Hurdles Prelims | 14.70 | Lanyka Brown | Metuchen HS |
100 Meter Hurdles Finals | 14.72 | Ayanna Coleman | Columbia HS |
100 Meter Hurdles Finals | 14.72 | Melissa Jones | Eastside HS - Paterson |
100 Meter Hurdles Finals | 14.75 | Chrystal Murphy | Hopewell Valley HS |
100 Meter Hurdles Finals | 14.79 | Mandy Dulin | Shawnee HS |
100 Meter Hurdles Prelims | 14.90 | Melene Thomas | Garfield HS |
100 Meter Hurdles Finals | 14.95 | Monique Brown | Cranford HS |
100 Meter Hurdles Prelims | 14.96 | Carlene Cummings | Dwight Morrow HS |
100 Meter Hurdles Finals | 15.00 | Melene Thomas | Garfield HS |
100 Meter Dash Finals | 11.97 | Dana Burnett | Williamstown HS |
100 Meter Dash Finals | 12.00 | Lisa Barber | Montclair HS |
100 Meter Dash Finals | 12.08 | Kim Hargrove | Willingboro HS |
100 Meter Dash Finals | 12.11 | Tysha Crichlow | Neptune HS |
100 Meter Dash Finals | 12.22 | Sherese Price | Pleasantville HS |
100 Meter Dash Finals | 12.23 | Kylene Bines | Highland Reg HS |
100 Meter Dash Finals | 12.25 | Carlene Cummings | Dwight Morrow HS |
1600 Meter Run Finals | 5:01.53 | Autumn Fogg | Hunterdon Central HS |
1600 Meter Run Finals | 5:04.40 | Dara Cocker | Columbia HS |
1600 Meter Run Finals | 5:04.63 | Amy Beykirch | Pinelands Alumni TC |
1600 Meter Run Finals | 5:06.68 | Lorena Adams | Manchester Township HS |
1600 Meter Run Finals | 5:07.10 | Cheryl Bauer | Morris Hills HS |
1600 Meter Run Finals | 5:08.19 | Dana Satir | Ramsey HS |
1600 Meter Run Finals | 5:08.48 | Stephanie Snyder | Randolph HS |
1600 Meter Run Finals | 5:09.74 | Stephanie Doyle | Ridgewood HS |
1600 Meter Run Finals | 5:13.67 | Lisa Flood | Middletown North HS |
1600 Meter Run Finals | 5:14.57 | Meghann Ganey | Ridge HS |
1600 Meter Run Finals | 5:14.89 | Nickeya Holmes | Millville HS |
200 Meter Dash Finals | 24.42 | Dana Burnett | Williamstown HS |
200 Meter Dash Finals | 24.76 | Nichole Hill | Oakcrest HS |
200 Meter Dash Finals | 24.77 | Mikele Barber | Montclair HS |
200 Meter Dash Finals | 24.82 | Tysha Crichlow | Neptune HS |
200 Meter Dash Finals | 24.84 | Lisa Barber | Montclair HS |
200 Meter Dash Finals | 24.86 | Charmaine Walker | Plainfield HS |
200 Meter Dash Finals | 24.98 | Candyce Deloatch | A P Schalick HS |
3200 Meter Run Finals | 10:58.36 | Autumn Fogg | Hunterdon Central HS |
3200 Meter Run Finals | 11:02.84 | Jenn Pesce | Toms River North HS |
3200 Meter Run Finals | 11:17.32 | Amy Beykirch | Pinelands Alumni TC |
400 Meter Hurdles Finals | 1:01.00 | Mandy Dulin | Shawnee HS |
400 Meter Hurdles Finals | 1:01.72 | Danielle Hobson | West Orange HS |
400 Meter Hurdles Finals | 1:02.22 | Ayanna Coleman | Columbia HS |
400 Meter Hurdles Finals | 1:02.60 | Lisa Marrero | Williamstown HS |
400 Meter Hurdles Finals | 1:02.81 | Vernick Smith | Eastside HS - Camden |
400 Meter Hurdles Finals | 1:03.12 | Bassey Adjah | Piscataway Twp HS |
400 Meter Hurdles Finals | 1:03.22 | Nakesha Mcintosh | Eastside HS - Paterson |
400 Meter Hurdles Finals | 1:03.34 | Erin Johnson | North Plainfield HS |
400 Meter Hurdles Finals | 1:03.88 | Marissa Jackson | Hackensack HS |
400 Meter Hurdles Finals | 1:03.88 | Erika Smith | Neptune HS |
400 Meter Hurdles Finals | 1:04.00 | Louise Agoston | Jackson Memorial HS |
400 Meter Hurdles Finals | 1:04.01 | Monique Brown | Cranford HS |
400 Meter Hurdles Finals | 1:04.43 | Katie Hanley | Glen Rock HS |
400 Meter Hurdles Finals | 1:04.56 | Natasha Yaeger | Wall HS |
400 Meter Hurdles Finals | 1:04.57 | Wanda Sharpe | Paulsboro HS |
400 Meter Hurdles Finals | 1:04.73 | Lakeema Lewis | Plainfield HS |
400 Meter Hurdles Finals | 1:04.84 | Dede Reed | Long Branch HS |
400 Meter Hurdles Finals | 1:04.92 | Zorinah Figueroa | Teaneck HS |
400 Meter Hurdles Finals | 1:04.94 | Natalee Mcleary | Vineland HS |
400 Meter Dash Finals | 55.78 | Dana Burnett | Williamstown HS |
400 Meter Dash Finals | 55.84 | Candyce Deloatch | A P Schalick HS |
400 Meter Dash Finals | 56.59 | Mikele Barber | Montclair HS |
400 Meter Dash Finals | 57.16 | Mandy Dulin | Shawnee HS |
400 Meter Dash Finals | 58.00 | Erin Johnson | North Plainfield HS |
400 Meter Dash Finals | 58.00 | Yetunde Daniels | Ocean Township HS |
4x400 Meter Relay Finals | 3:52.20 | Relay Team | Columbia HS |
4x400 Meter Relay Finals | 3:54.48 | Relay Team | Plainfield HS |
800 Meter Run Finals | 2:13.46 | Dara Cocker | Columbia HS |
800 Meter Run Finals | 2:16.22 | Natalie Deffenbaugh | Columbia HS |
800 Meter Run Finals | 2:17.69 | Megan Schwartz | Morristown HS |
800 Meter Run Finals | 2:17.87 | Velieta Graham | Asbury Park HS |
800 Meter Run Finals | 2:18.57 | Caitlin Wittreich | Tenafly HS |
800 Meter Run Finals | 2:18.70 | Vernick Smith | Eastside HS - Camden |
800 Meter Run Finals | 2:18.78 | Lisa Flood | Middletown North HS |
800 Meter Run Finals | 2:18.97 | Lauren Anders | Shawnee HS |
800 Meter Run Finals | 2:19.58 | Dana Satir | Ramsey HS |
800 Meter Run Finals | 2:19.59 | Kristin Mikita | Franklin Township HS |
800 Meter Run Finals | 2:19.68 | Latasha Taylor | Willingboro HS |
Discus Finals | 120-3 | Lacole Fields | Camden HS |
Discus Finals | 121-0 | Sherreta Butler | Camden HS |
Discus Finals | 128-6 | Mirjana Banic | A. L. Johnson HS |
Discus Finals | 130-1 | Jamine Moton | Delsea Regional HS |
Discus Finals | 137-1 | Melinda Boykin | Bridgeton HS |
Discus Finals | 143-5 | Tammy Pellien | Jackson Memorial HS |
High Jump Finals | 5-4 | Jerrice Williams | Triton Regional HS |
High Jump Finals | 5-4 | Jamillah Jabbar | Science Park HS |
High Jump Finals | 5-4 | Jodi Bruder | Jonathan Dayton HS |
High Jump Finals | 5-4 | Beth Ann Castagno | Haddonfield Memorial HS |
High Jump Finals | 5-4 | Mira Manickam | Lawrence HS |
High Jump Finals | 5-4 | Amanda Wolicki | Ocean City HS |
High Jump Finals | 5-6 | Tamika Toppin | South Plainfield MS |
High Jump Finals | 5-8.5 | Kathy Kilar | J P Stevens HS |
Javelin Finals | 120-3 | Ann Keegan | Scotch Plains-Fanwood HS |
Javelin Finals | 124-0 | Mindy Cwietniewicz | Clearview Reg. HS |
Javelin Finals | 124-0 | Mellisa Mantionne | Absegami HS |
Javelin Finals | 125-3 | Brook Adams | Kinnelon HS |
Javelin Finals | 125-6 | Dana Thul | North Plainfield HS |
Javelin Finals | 130-5 | Jessica Sarubbi | Cliffside Park HS |
Javelin Finals | 135-4 | Jen Graf | Metuchen HS |
Long Jump Finals | 17-10.25 | Shanelle Turner | Plainfield HS |
Long Jump Finals | 18-5.5 | Nena Moore | Cherry Hill West HS |
Long Jump Finals | 18-6.5 | Tina Johnson | Burlington Twp. HS |
Long Jump Finals | 18-6.5 | Tina Johnson | Burlington Twp. HS |
Shot Put Finals | 37-0.5 | Mirjana Banic | A. L. Johnson HS |
Shot Put Finals | 37-2.25 | Ronny Martin | Absegami HS |
Shot Put Finals | 37-2.5 | Nicole Adams | Hillside HS |
Shot Put Finals | 37-3.5 | Lucinda Seale | Hamilton HS West |
Shot Put Finals | 37-3.75 | Takisha Williams | Vineland HS |
Shot Put Finals | 37-8.75 | Aricia Joasil | Hamilton HS West |
Shot Put Finals | 37-10.5 | Nicole Scott | Willingboro HS |
Shot Put Finals | 37-10.75 | Meghan Cavanagh | Manasquan HS |
Shot Put Finals | 38-3 | Jeane Curnoles | West Morris Central HS |
Shot Put Finals | 39-1.75 | Jamine Moton | Delsea Regional HS |
Shot Put Finals | 39-2 | Corey Gutowski | Hunterdon Central HS |
Shot Put Finals | 39-3.75 | Nakisha Leon | Passaic HS |
Shot Put Finals | 39-11.75 | Jazmine Wright | Columbia HS |
Shot Put Finals | 40-5.25 | Tammy Pellien | Jackson Memorial HS |
Shot Put Finals | 40-11 | Diana Wlodarczyk | Carteret HS |
Shot Put Finals | 42-7.75 | Lacole Fields | Camden HS |
Shot Put Finals | 43-1.5 | Melinda Boykin | Bridgeton HS |
Shot Put Finals | 43-5.25 | Sara Beth Cullen | Red Bank Regional HS |
HS Boys | Mark | Athlete | Team |
110 Meter Hurdles Finals | 13.96 | Nathaniel Harley | Pleasantville HS |
110 Meter Hurdles Finals | 13.97 | Scott Mc Cray | Camden HS |
110 Meter Hurdles Prelims | 14.09 | Nathaniel Harley | Pleasantville HS |
110 Meter Hurdles Finals | 14.17 | C.j Anderson | Manchester Township HS |
110 Meter Hurdles Prelims | 14.22 | Javal Davis | Roselle - Abraham Clark HS |
110 Meter Hurdles Finals | 14.24 | Justin Avery | Montclair HS |
110 Meter Hurdles Finals | 14.27 | Kyle Johnson | Woodbridge HS |
110 Meter Hurdles Prelims | 14.39 | C.j Anderson | Manchester Township HS |
110 Meter Hurdles Finals | 14.41 | Anthony Carter | Eastside HS - Camden |
110 Meter Hurdles Finals | 14.42 | Dave Klemic | Mainland Regional HS |
110 Meter Hurdles Finals | 14.49 | Oscar Chavez | Elizabeth HS |
110 Meter Hurdles Finals | 14.49 | Neville Rose | J F Kennedy HS - Paterson |
110 Meter Hurdles Finals | 14.49 | Javal Davis | Roselle - Abraham Clark HS |
110 Meter Hurdles Finals | 14.51 | Mike Brown | Lenape Regional HS |
110 Meter Hurdles Finals | 14.61 | Jason Marshall | Piscataway Twp HS |
110 Meter Hurdles Finals | 14.63 | Spencer Timmons | Elizabeth HS |
110 Meter Hurdles Prelims | 14.66 | Dave Klemic | Mainland Regional HS |
110 Meter Hurdles Finals | 14.69 | Justin Lindsey | Ewing HS |
1600 Meter Run Finals | 4:18.03 | Matt Elmuccio | Westfield HS |
1600 Meter Run Finals | 4:19.23 | Chris Robinson | North Hunterdon HS |
1600 Meter Run Finals | 4:19.40 | Steve Slattery | Mount Olive HS |
1600 Meter Run Finals | 4:19.86 | Ray Biersbach | Newton HS |
1600 Meter Run Finals | 4:22.27 | Eric Bonnette | Haddonfield Memorial HS |
1600 Meter Run Finals | 4:22.42 | Wilfredo Rivera | Old Bridge HS |
1600 Meter Run Finals | 4:23.56 | Paul Carey | Parsippany Hills HS |
1600 Meter Run Finals | 4:23.69 | Scott Clayton | Pinelands Alumni TC |
1600 Meter Run Finals | 4:24.52 | Scott Keyser | Mainland Regional HS |
200 Meter Dash Finals | 21.30 | Lamar Grant | Jackson Memorial HS |
200 Meter Dash Finals | 21.69 | Robert Hargrove | Vineland HS |
200 Meter Dash Finals | 21.78 | Greg Arnett | Eastside HS - Camden |
200 Meter Dash Finals | 21.80 | Kevin Doughty | Oakcrest HS |
200 Meter Dash Finals | 21.81 | William Spearman | Eastside HS - Camden |
200 Meter Dash Finals | 21.86 | Albert Newkirk | Camden HS |
200 Meter Dash Finals | 21.88 | Timothy Kober | Watchung Hills Reg. HS |
200 Meter Dash Finals | 21.89 | John Stone | Mainland Regional HS |
200 Meter Dash Finals | 21.90 | Keith Tweedy | Morristown HS |
200 Meter Dash Finals | 21.92 | Mike Patterson | Pleasantville HS |
3200 Meter Run Finals | 9:25.65 | Scott Keyser | Mainland Regional HS |
3200 Meter Run Finals | 9:29.42 | Isidro Pimentel | Snyder HS |
3200 Meter Run Finals | 9:31.50 | Roger Minoz | Kearny HS |
3200 Meter Run Finals | 9:31.85 | Steve Slattery | Mount Olive HS |
3200 Meter Run Finals | 9:37.06 | Jay Wassell | Highland Reg HS |
400 Meter Hurdles Finals | 52.71 | Mike Brown | Lenape Regional HS |
400 Meter Hurdles Finals | 52.77 | Greg Christie | Perth Amboy HS |
400 Meter Hurdles Finals | 53.67 | Neville Rose | J F Kennedy HS - Paterson |
400 Meter Hurdles Finals | 54.14 | Tyrone Ross | Metuchen HS |
400 Meter Hurdles Finals | 54.32 | Nathaniel Harley | Pleasantville HS |
400 Meter Hurdles Finals | 54.40 | Fred Sharpe | Paulsboro HS |
400 Meter Hurdles Finals | 54.68 | Jermaine Washington | West Milford HS |
400 Meter Hurdles Finals | 54.70 | David Stein | Glen Rock HS |
400 Meter Hurdles Finals | 54.71 | Jason Marshall | Piscataway Twp HS |
400 Meter Hurdles Finals | 54.83 | Kijana Corbin | Columbia HS |
400 Meter Hurdles Finals | 54.99 | Dave Klemic | Mainland Regional HS |
400 Meter Hurdles Finals | 55.09 | Mike Serfin | Middletown South HS |
400 Meter Hurdles Finals | 55.15 | Mike D'angelo | Ramsey HS |
400 Meter Hurdles Finals | 55.20 | Shawn Mayer | Hillsborough HS |
400 Meter Hurdles Finals | 55.32 | Sean Clark | Middletown South HS |
400 Meter Hurdles Finals | 55.59 | Simon Wu | River Dell HS |
400 Meter Hurdles Finals | 55.66 | Mike Aguilar | Lakewood HS |
400 Meter Hurdles Finals | 55.73 | Cliff Reynolds | Pinelands Alumni TC |
400 Meter Hurdles Finals | 55.83 | Spencer Timmons | Elizabeth HS |
400 Meter Hurdles Finals | 55.96 | Andy Carson | Woodbury HS |
400 Meter Dash Finals | 48.01 | Greg Arnett | Eastside HS - Camden |
400 Meter Dash Finals | 48.61 | Tyrone Ross | Metuchen HS |
400 Meter Dash Finals | 48.78 | Adam Newmark | Metuchen HS |
400 Meter Dash Finals | 48.80 | Albert Newkirk | Camden HS |
400 Meter Dash Finals | 48.92 | Lamar Grant | Jackson Memorial HS |
400 Meter Dash Finals | 48.99 | Marlon Cummings | Weequahic HS |
400 Meter Dash Finals | 49.05 | Segmon Price | Middle Township HS |
400 Meter Dash Finals | 49.07 | Mike Patterson | Pleasantville HS |
400 Meter Dash Finals | 49.45 | Rob Gary | Lenape Regional HS |
4x400 Meter Relay Finals | 3:17.87 | Relay Team | Eastside HS - Camden |
4x400 Meter Relay Finals | 3:18.71 | Relay Team | Camden HS |
4x400 Meter Relay Finals | 3:19.10 | Relay Team | Lenape Regional HS |
4x400 Meter Relay Finals | 3:20.51 | Relay Team | Franklin Township HS |
4x400 Meter Relay Finals | 3:20.55 | Relay Team | Weequahic HS |
4x400 Meter Relay Finals | 3:21.35 | Relay Team | Highland Reg HS |
4x400 Meter Relay Finals | 3:21.82 | Relay Team | Elizabeth HS |
4x400 Meter Relay Finals | 3:21.85 | Relay Team | Morristown HS |
4x400 Meter Relay Finals | 3:22.23 | Relay Team | Metuchen HS |
4x400 Meter Relay Finals | 3:22.51 | Relay Team | Teaneck HS |
4x400 Meter Relay Finals | 3:22.79 | Relay Team | Toms River North HS |
4x400 Meter Relay Finals | 3:22.86 | Relay Team | West Side HS |
800 Meter Run Finals | 1:56.40 | Ryan Smith | Morristown HS |
800 Meter Run Finals | 1:57.26 | Isidro Pimentel | Snyder HS |
800 Meter Run Finals | 1:57.62 | Jay Mayers | Piscataway Twp HS |
800 Meter Run Finals | 1:57.65 | Gerard Walsh | Toms River North HS |
800 Meter Run Finals | 1:57.75 | Joe Lewis | Pleasantville HS |
800 Meter Run Finals | 1:57.78 | Sean Watson | Willingboro HS |
800 Meter Run Finals | 1:57.82 | Ernesto Colon | Pleasantville HS |
800 Meter Run Finals | 1:57.90 | Anwar Prescott | Pleasantville HS |
800 Meter Run Finals | 1:57.97 | Steve Weis | Old Bridge HS |
800 Meter Run Finals | 1:57.97 | Lawrence Ho | Westfield HS |
Discus Finals | 150-2 | Jason Ferguson | Montclair HS |
Discus Finals | 151-2 | Maurice Jones | Asbury Park HS |
Discus Finals | 153-1 | Matthew Durham | Passaic HS |
Discus Finals | 154-0 | Nigel Walker | Willingboro HS |
Discus Finals | 154-1 | Terrin Walker | Bridgeton HS |
Discus Finals | 155-9 | Ryan Knight | Delsea Regional HS |
Discus Finals | 156-0 | Jon Kalnas | Paulsboro HS |
Discus Finals | 162-4 | Mike George | Hanover Park HS |
Discus Finals | 163-0 | John Walsh | Bernards HS |
Discus Finals | 163-4 | Joe Howe | Delran HS |
Discus Finals | 167-0 | Donte Diggs | Paulsboro HS |
Discus Finals | 206-1 | Ron Dayne | Overbrook HS |
High Jump Finals | 6-6 | Ernesto Colon | Pleasantville HS |
High Jump Finals | 6-8 | Kijana Corbin | Columbia HS |
High Jump Finals | 6-8 | Reg Williams | Highland Reg HS |
High Jump Finals | 6-8 | Mark Randall | Rumson-Fair Haven HS |
High Jump Finals | 6-8 | Tim Upshur | Hamilton HS West |
High Jump Finals | 6-8 | Reggie Garrett | Franklin Township HS |
High Jump Finals | 6-10 | Chiffon Allen | Passaic HS |
Javelin Finals | 176-1 | Chinua Laud | Leonia HS |
Javelin Finals | 176-1 | Tom Haggerty | Boonton HS |
Javelin Finals | 178-10 | Jay Williams | Toms River North HS |
Javelin Finals | 179-1 | Chad Schwarz | South Brunswick HS |
Javelin Finals | 179-1 | Kyle Epps | Scotch Plains-Fanwood HS |
Javelin Finals | 181-0 | Mike Hoffmann | NV - Demarest HS |
Javelin Finals | 184-3 | Gary Forsythe | Rancocas Valley Reg HS |
Javelin Finals | 184-4 | Mark Peterson | Delsea Regional HS |
Javelin Finals | 198-4 | John Dixon | Ridgefield Park HS |
Javelin Finals | 204-8 | Ernie Searight | Somerville HS |
Long Jump Finals | 22-6 | Lamar Grant | Jackson Memorial HS |
Long Jump Finals | 22-6.25 | Dave Klemic | Mainland Regional HS |
Long Jump Finals | 23-3.5 | Chiffon Allen | Passaic HS |
Long Jump Finals | 23-7.25 | William Spearman | Eastside HS - Camden |
Pole Vault Finals | 14-0 | Josh Bygott | Toms River South HS |
Shot Put Finals | 51-6.5 | Matthew Durham | Passaic HS |
Shot Put Finals | 51-10 | Marc Behn | Hillsborough HS |
Shot Put Finals | 51-11 | Paul Catley | Monmouth Reg. HS |
Shot Put Finals | 53-2.5 | Kevin Koveleski | Burlington City HS |
Shot Put Finals | 53-4.25 | Mike George | Hanover Park HS |
Shot Put Finals | 54-5.5 | Maurice Jones | Asbury Park HS |
Shot Put Finals | 54-8.5 | Steve Schwartz | Manasquan HS |
Shot Put Finals | 55-5.5 | Ryan Knight | Delsea Regional HS |
Shot Put Finals | 55-9.25 | Dion Hackett | Piscataway Twp HS |
Shot Put Finals | 55-10.75 | Nigel Walker | Willingboro HS |
Shot Put Finals | 56-4 | Will Turner | Vineland HS |
Shot Put Finals | 57-6.25 | Terrin Walker | Bridgeton HS |
Shot Put Finals | 58-10.25 | Jon Kalnas | Paulsboro HS |
Shot Put Finals | 60-0.75 | Frank Chamberlin | Mahwah HS |
Shot Put Finals | 64-6.25 | Ron Dayne | Overbrook HS |