The Metuchen Relays

Metuchen, NJ
Hosted by Metuchen HS

Complete Results

Metuchen Relays
April 10, 2010
@ Metuchen High School

Boys 5000 Meter Run
Place Name School Time
1 Hedoli Jaquez New Brunswick 17:02.00
2 Mike Stetson Old Bridge 17:02.25
3 Mike Gaynor Old Bridge 17:12.94
4 Alex Leight Old Bridge 17:13.16
5 Chris Lasko Metuchen 17:26.60
6 Jimmy Kane Metuchen 17:48.47
7 Nitin Saxena JP Stevens 17:53.66
8 Troy Kanazzka Metuchen 17:59.97
9 Matt Riveley Metuchen 18:15.76

5000 Meters- Girls
Place Name School Time
1 Amber Micholiszyn Metuchen 21:19.6

2x400m IH- Girls
Place School Division Time
1 Rahway A 2:20.1
2 Piscataway B 2:25.1
3 Roselle Catholic A 2:27.7
4 Lacey B 2:27.9
5 Edison B 2:34.9

2x400m IH- Boys
Place School Division Time
1 JP Stevens B 1:59.3
2 Piscataway (A Team) B 2:02.8
3 Metuchen (A Team) A 2:03.7
4 Rahway (A Team) A 2:05.6
5 Metuchen (B Team) A 2:08.7
6 New Brunswick A 2:08.9
7 Piscataway (B Team) B 2:11.2
8 Rahway (C Team) A 2:18.8
9 Rahway (D Team) A 2:19.2
10 Rahway (B Team) A 2:21.6
11 Rahway (E Team) A 2:25.2

4x100 Relay- Girls
Place School Division Time
1 Piscataway HS B 52.0
2 Metuchen A 53.2
3 Lacey B 53.9
4 Edison B 55.8
5 Shore Regional A 58.2
6 Roselle Catholic A 58.6
7 JP Stevens B 61.2

4x100 Relay- Boys
Place School Divison Time
1 Old Bridge B 43.5
2 New Brunswick A 44.1
3 Piscataway (A Team) B 45.5
4 Metuchen A 46.8
5 Piscataway (B Team) B 47.5
6 Rahway (B Team) A 50.1
7 Rahway (A Team) A 50.9
8 Shore Regional A 54.1

4x800 Relay- Girls
Place School Division Time
1 Metuchen A 10:15.7
2 Shore Regional A 10:22.7
3 Piscataway B 10:36.9
4 Rahway A 11:03.7
5 JP Stevens B 11:10.6
6 Lacey B 11:21.3
7 Edison B 12:19.0

4x800 Relay- Boys
Place School Division Time
1 Metuchen A 8:09.5
2 Old Bridge (Team A) B 8:13.5
3 Rahway (Team A) A 8:18.6
4 Old Bridge (Team B) B 8:50.8
5 Piscataway B 8:57.0
6 Shore Regional A 9:08.6
7 Roselle Catholic A 9:13.9
8 Rahway (Team B) A 9:29.2

4x200 Relay- Girls
Place School Division Time
1 Edison B 1:50.6
2 Piscataway (Team A) B 1:51.3
3 Lacey B 1:53.1
4 Piscataway (Team B) B 1:53.3
5 Roselle Catholic A 1:56.0
6 JP Stevens B 1:56.9
7 Shore Regional A 1:59.4
8 Metuchen A 1:59.8
9 Rahway A 2:05.0
10 Edison B 2:14.1
4x200 Relay- Boys
Place School Division Time
1 New Brunswick (Team A) A 1:32.4
2 Metuchen A 1:34.3
3 Old Bridge B 1:34.4
4 Rahway (Team A) A 1:36.7
5 Piscataway B 1:36.8
6 JP Stevens B 1:40.0
7 New Brunswick (Team B) A 1:41.5
8 Shore Regional A 1:43.9
9 Wardlaw Hartridge A 1:44.0
10 Roselle Catholic A 1:44.6
11 Rahway (Team B) A 1:47.1
12 Rahway (Team C) A 1:53.7

1600 Meters- Girls
Place Name School Time
1 Katie Buchbinder Wardlaw Hartridge 5:58.9
2 Maryam Haque JP Stevens 6:00.5
3 Yesenia Rodruigez Edison 6:13.6
4 Connie Yu JP Stevens 6:14.3
5 Danielle Ryan Edison 6:16.6
6 Sarah Chang JP Stevens 6:24.0
7 Stephanie Wang JP Stevens 6:38.7
8 Kylie Cahill Edison 6:50.4
9 Krista Kelly Edison 7:07.3


1600 Meters- Boys
Place Name School Time
1 Chris Ellam Shore Regional 4:56.0
2 Joel Gearge JP Stevens 5:02.7
3 Bryan Zhang JP Stevens 5:03.5
4 Edsel Flores New Brunswick 5:05.1
5 Drew Sher Metuchen 5:20.8
6 Job Ma Metuchen 5:24.3
7 Henry Flores Rahway 5:30.6
8 Justin Becker Rahway 5:48.4

Shuttle Hurdles- Girls
Place School Division Time
1 Rahway A 1:09.8
2 Lacey B 1:11.8
3 Piscataway B 1:16.2




Shuttle Hurdles- Boys
Place School Division Time
1 JP Stevens B 1:06.5
2 Piscataway B 1:07.9
3 Metuchen A 1:11.6
4 New Brunswick A 1:13.8
5 Rahway A 1:22.3

Sprint Medley- Girls
Place School Divison Time
1 Rahway A 4:25.0
2 Shore Regional A 4:32.6
3 Edison B 4:34.1
4 Piscataway B 4:37.9
5 Lacey B 4:32.7
6 Metuchen A 5:00.8
7 Shore Regional A 5:02.5
8 JP Stevens B 5:10.1


Sprint Medley- Boys
Place School Division Time
1 Rahway A 3:39.2
2 Old Bridge B 3:40.2
3 Rahway A 3:45.7
4 Metuchen A 3:50.9
5 Piscataway B 3:57.4
6 Wardlaw Hartridge A 3:59.1
7 New Brunswick A 4:03.8
8 JP Stevens B 4:08.7
9 Shore Regional A 4:12.8

400 Meters- Girls
Place Name School Time
1 Jeanine Gill Wardlaw Hartridge 1:03.9
2 Mahra Weber Edison 1:07.7
3 Sam Rossi Edison 1:08.3
4 Amanda Brown Edison 1:11.1
5 Averri Glenn Piscataway 1:12.1
6 Aniyah Evans Rahway 1:15.6

400 Meters- Boys
Place Name School Time
1 Alan Broussard JP Stevens 52.4
2 Norbert Kuter Metuchen 54.3
3 Andre Connor Old Bridge 56.3
4 Stephen Pasquarello Metuchen 56.7
5 James Lovaquio Old Bridge 58.0
6 Kevin Zhong Old Bridge 59.2
7 Angelo Bautista Old Bridge 59.4
8 Yovani Garzon Rahway 1:00.8
9 Henry Flores Rahway 1:02.9
10 Cesar Gamarra Rahway 1:03.0

Distance Medley- Girls
Place School Divison Time
1 Edison B 13:09.1
2 Piscataway B 13:42.6
3 JP Stevens B 13:51.3
4 Lacey B 13:51.5
5 Metuchen A 13:52.0
6 Shore Regional A 14:11.2


Distance Medley- Boys
Place School Division Time
1 Old Bridge B 11:00.8
2 Metuchen A 11:18.4
3 Roselle Catholic A 11:46.0
4 Rahway A 11:46.7
5 JP Stevens B 11:48.2
6 Piscataway B 11:51.7

4x400 Relay- Girls
Place School Division Time
1 Piscataway B 4:11.5
2 Rahway (A) A 4:13.5
3 Metuchen A 4:25.5
4 Roselle Catholic A 4:35.1
5 JP Stevens B 4:57.4
6 Rahway (B) A 5:06.4

4x400 Relay- Boys
Place School Division Time
1 Rahway A 3:27.0
2 Metuchen (A) A 3:27.1
3 New Brunswick A 3:34.2
4 Old Bridge (B) B 3:37.1
5 Piscataway (A) B 3:37.3
6 Metuchen (B) A 3:37.7
7 Piscataway (B) B 3:44.0
8 Wardlaw Hartridge A 3:49.4
9 Shore Regional A 3:52.1
10 Rahway (B) A 3:58.8
11 Rahway (C) A 4:10.7
12 Rahway (D) A 4:20.1
Discus- Boys
Place School Division Score
1 Old Bridge B 240’9’’
Dan D’Amato 109’9’’
Andre Davis 131’
2 Piscataway B 228’8’’
Marcus Baily 110’6’’
Khris Salomon 118’2’’
3 Rahway A 211’4’’
Carey Jones 129’11’’
Nick Hein 81’7’’
4 Roselle Catholic A 200’1’’
Alex Almeida 90’
Pat Gora 110’1’’
5 Metuchen A A 198’10’’
Larry Rozentsuit 104’9’’
Ryan Helly 94’1’’
6 New Brunswick A 195’5’’
Meshack Ford 101’10’’
Nadrell McMillan 93’7’’
7 Metuchen B A 183’8’’
Patrick Cordaro 101’0’’
Jake Shapiro 82’8’’
8 JP Stevens B 162’10’’
Joe DiLeo 76’11’’
Chris Brant 85’11’’
9 Shore Regional A 143’7’’
Andrew Mahon 70’3’’
Mike McArdle 73’4’’

Javelin- Boys
Place School Division Score
1 Old Bridge (A) B 294’3’’
Davis 162’11
D’Amato 131’4

2 Colonia B 283’8.5’’
Ailen 154’5 ½
Sigona 129’3

3 Metuchen (A) A 276’10’’
Akey 149’0
Cimilluca 127’10

4 Roselle Catholic A 253’6.5’’
DeRosa 141’9 1/2
Dipola 111’9

5 Piscataway B 249’1’’
Myzie 134’8
Dread 114’5

6 Rahway A 237’3’’
Jones 145’2
Relus 92’1

7 Shore Regional A 225’11’’
Pattan 99’11
Mahan 126’0

8 Metuchen A 222’4’’
Helly 112’4
Patrick 110’0

9 Old Bridge (B) B 214’’
Kased 123’9
Aponte 90’3

10 New Brunswick A 178’2’’
Ford 112’0
Underwood 66’2



Long Jump- Boys
Place Name School Score
1 John Simpson New Brunswick 19’4’’
2 Joel Shumate JP Stevens 19’0’’
3 Simuel Williams New Brunswick 18’9.5’’
4 Isaiah Simpson New Brunswick 18’8’’
5 Derrick Lynn New Brunswick 18’5’’
6 Gerald Jackson Rahway 17’9.25’’
7 Tymier Aultman New Brunswick 16’10’’
8 James Haynes Rahway 16’9.5’’
9 Jaquan Cook New Brunswick 16’7’’
10 Robert Roman Rahway 16’1.5’’

Shot Put- Boys
Place School Division Score
1 Old Bridge (A Team) B 92’8.75’’
Davis 41’10.75’’ D’Amato 50’10’’
2 Metuchen (A) A 81’10.5’’
Miller 42’2’’ Rosentsvit 39’8.5’’
3 Rahway A 80’11.5’’
Jones 43’6’’ Heim 37’5.5’’
4 Piscataway B 80’9’’
Foster 43’6.5’’ Dread 37’2.5’’
5 Roselle Catholic A 79’10.5’’
Gora 39’8.5’’ Almeida 40’2’’
6 Old Bridge (B Team) B 79’8’’
Aponte 35’11.75’’ Kased 43’8.75’’
7 Metuchen (B) A 73’1’’
Patrick 37’1’’ Cordaro 36’
8 JP Stevens B 70’9.5’’
DiLeo 34’1’’ Brant 36’8.5’’
9 New Brunswick A 68’4.5’’
Ford 35’5.75’’ McMillan 32’10.5’’
10 Shore Regional A 63’1.75’’
Mahon 29’11.25’’ Hayes 33’2.5’’

Discus- Girls
Place School Division Score
1 Edison B 169’8.5’’
Daugherty 95’7’’ Adekaya 77’9.5’’
2 Rahway B A 162’6.5’’
Jean 58’7’’ Acuha 53’11’’
3 Piscataway B 149’8’’
Synoque 86’2’’ White 63’6’’
4 Shore Regional A 145’6’’
Alternau 73’9’’ Kohler 71’9’’
5 Lacey B 131’7.5’’
Montiechio 65’1.5’’ Stoltz 66’6’’
6 Rahway A 120’10’’
Guillan 61’10’’ Walsh 59’
7 Edison B 120’6’’
Daniels 62’ Villavicencio 58’6’’
8 Metuchen A 116’8’’
Pringley –Mack 61’6’’ Yuan 55’2’’
9 Edison B 108’4’’
Childress 56’10’’ Taurikian 51’10’’
10 JP Stevens B 107’11’’
Reeve 50’1’’ Magnani 57’10’’
11 Metuchen A 104’
Poandl 54’2’’ Pearsall 49’10’’










Javelin- Girls
Place School Division Score
1 Shore Regional A 164’2’’
Schuttinger 81’9 Kohler 82’5
2 Piscataway B 163’9’’
Sutton 95’3 Youngblood 68’6
3 Edison (A) B 160‘5’’
Daniels 82’8 Villavicencio 77’9
4 Lacey B 148’1’’
Pulcime 73’6 Tomasula 74’7
5 Edison (B) B 120’1.5’’
Daugherty 60’8 Taurikian 59’5 ½
6 Metuchen (A) A 105’4’’
Yuan 67’3 Garcia 38’1
7 Rahway A 102’1’’
Acuna 61’0 Bumisko 41’1
8 JP Stevens B 96’10’’
Swatowski 56’0 Raabe 40’10
9 Metuchen (B) A 78’6.5’

Poandl 40’10 Michaliszyn 37’8 ½


Long Jump- Girls
Place Name School Score
1 Daniella Tomasula Lacey 15’7’’
2 Bobbi Spiegel Metuchen 14’6.5’’
3 Hannah Barreca Shore Regional 14’1.5’’
4 Chelsea Sedeyn Lacey 13’9.5’’
5 Jamie Dorner Shore Regional 13’7’’
6 Alyssa Miller JP Stevens 13’6.5’’
7 Maxine Wagenhoffer ******* 13’6’’
8 Andrea Powell Rahway 13’6’’
9 DiBiase Lacey 13’3.5’’
10 Jessie Synder Metuchen 13’1’’

Shot Put- Girls
Place School Division Score
1 Piscataway B 63’9.5’’
Synaque 32’5 White 31’4 ½
2 Shore Regional A 60’5’’
Hagerman 31’1 Alternau 29’4
3 Metuchen A 52’9.5’’
Pringle –Mack 25’ Yuan 27’9 ½
4 Lacey B 49’2.5’’
Monticchia 25’1 ½ Stoltz 24’1
5 Rahway A 45’9’’
Walsh 21’7 Jean 24’2
6 Metuchen A 44’11’’
Poandl 23’3 ½ Pearsall 21’7 ½
7 Edison B 43’4.5’’
Childress 19’4 ½ Taurikian 24’0